Trávení, žaludek, játra a mikroflóra střev

Trávení je fascinujícím procesem probíhajícím v lidském organismu, během kterého dochází k desítkám různých biochemických reakcí. Jejich hlavním úkolem je rozložit přijatou potravu na další složky, které jsou snáze vstřebatelné a získat z ní potřebné živiny.

#showmore#

Za běžných okolností si trávení ani neuvědomujeme a správné a zdravé trávení by nemělo bolet. Neměly by být přítomny ani žádné zvláštní zvuky, kručení, vrzání, bublání a pod. Bohužel v dnešní hektické době s nezdravým stravováním, nedostatkem spánku a pohybu a také pod vlivem zvýšené psychické zátěže stále častěji dochází k „rozladění“ trávicího systému. Následkem toho vznikají různé funkční poruchy trávení, které souvisí s dalšími akutními nebo chronickými onemocněními. Jejich nejčastějšími projevy jsou například: ekzémy, akné, migrény, nadýmání, alergie, průjmy, zácpa, únava, pálení žáhy, křeče a pod. Toto všechno jsou varovné signály, kterým nám tělo dává najevo, abychom mu začali věnovat více pozornosti.

Jak si zajistit zdravé trávení?
Čtěte dále a zjistíte, jak se můžete vyhnout trávicím problémům a zároveň se dozvíte více o:

 • anatomii a funkcích orgánů trávicí soustavy
 • vlivu potravy a jejího složení na trávení
 • nejčastějších onemocněních trávicí soustavy a možných řešeních
 • zdravém mikrobiomu a jeho vlivu na imunitu

 

Anatomie trávicí soustavy a důležité orgány.

trávení anatomie

Anatomie trávicí soustavy zahrnuje složité svalové struktury, které umožňují pohyb potravy od úst až po konečník. Samotné trávení začíná již v ústech, kde za pomoci slin, které nejenže usnadňují polykání jídla, ale také obsahují enzymy, dochází k trávení sacharidů. Dále se potrava posouvá jícnem do žaludku, kde se díky kyselému prostředí účinně rozkládají bílkoviny. Ze žaludku pokračuje natrávené jídlo do tenkého střeva, kde pobývá nejdéle. Tady totiž probíhá konečné trávení všech živin. Tenké střevo je dlouhé přibližně 3-5 metrů, je bohatě zásobeno cévami a je hlavním místem resorpce vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, mastných kyselin a cukrů do krevního oběhu.
Nestrávené zbytky putují dále do tlustého střeva, odkud se pomocí vlákniny vyloučí z těla ven formou stolice. Na obsah střev výrazně působí činnost bakterií, které se v něm nacházejí, spolu tvoří tzv. mikrobiom. Jejich množství a vzájemná harmonie mezi sliznicí, ochranným hlenem a bílými krvinkami je pro zdravé trávení klíčová.

Je důležité poznamenat, že trávicí soustava není izolovaný systém, ale velmi úzce souvisí s ostatními orgány a systémy v těle. Na trávení se významně podílejí i žlázy jako jsou játra, spolu se žlučníkem a také slinivka.

Játra zastávají celou řadu životně důležitých funkcí: pomáhá při metabolizování a skladování živin, při tvorbě proteinů a hormonů, ovlivňuje srážlivost krve a zároveň odstraňuje z těla toxiny a odpadní látky.
Žlučník je zásobárnou žluči, která je nezbytná pro trávení tuků v tenkém střevě. Bohužel, játra a žlučník jsou také velmi citlivé na toxické látky jako například alkohol, léky a pod. Pokud jsou dlouhodobě vystaveny těmto látkám, dochází k jejich oslabení a narušení jejich funkce, což může vést k onemocněním, jako je například cirhóza nebo rakovina jater. Játra škodí rovněž příliš mnoho tuku a cukru.

 

Jaký vliv má na trávení složení našeho jídelníčku?

Jak víme, i složení potravy hraje klíčovou roli v procesu trávení a vstřebávání živin. Výživová hodnota potravy a tedy samotný výběr potravin, které konzumujeme, mají vliv na to, jak rychle se potrava tráví a absorbuje do krevního oběhu.
Je proto třeba potraviny vybírat nejen podle chuti a lákavé vůně či obalu.
Složení našeho jídelníčku a celkový způsob stravování má výrazný efekt na zdraví a ovlivňuje toho víc, než si myslíte.
Na co bychom v našem stravování měli nejvíc dbát?

V první řadě bychom se měli nejvíce vyhýbat potravinám, které prošly dlouhým procesem úpravy – konzervované, sterilizované, pasterizované a jiné průmyslově zpracovávané potraviny. Pohromou jsou i mastná, těžká a smažená jídla, polotovary a tvz. fast food jídla. Stejně tak slané a sladké pamlsky plné prázdných kalorií, kterých se tělo velmi těžko zbavuje.
Následkem takového nezdravého stravování chudého na živiny a vlákninu, bývá vznik nadváhy, cukrovky, může se objevit vysoký krevní tlak, srdečně-cévní onemocnění, alergie, akné, ekzémy a další potíže s trávením – hemoroidy, průjem, zácpa, nadýmání a pod.

V našem jídelníčku by měly mít bohaté zastoupení základní potraviny, ideálně lokální a sezónní, co nejméně procesované s převahou zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin a zdravých tuků (ryby, maso, ořechy, semena). Vhodné jsou i fermentované potraviny.
Důležité je také dodržovat pitný a spánkový režim. A dbát bychom měli také na dostatečný přísun vlákniny, která podporuje zdravé vylučování a působí jako prevence před vznikem hemoroidů.

Ideálním způsobem, jak odlehčit trávení a podpořit přirozené očistné procesy v těle, je dopřát si alespoň jednou ročně detoxikační kúru. Jednou z nejúčinnějších a šetrných forem je přírodní očista pomocí bylinek. Známou a oblíbenou bylinou s detoxikačním účinkem je ostropestřec. Neváhejte v případě potřeby sáhnout po přípravcích na bylinné bázi, které jej obsahují. Podobné příznivé účinky na trávení má i čaga, masticha, lékořice, máta, čekanka, moringa, rakytník, jablečný ocet a pod.

Tipy pro zlepšení trávení ve zkratce:

 • zvyšte přísun vlákniny a čerstvého ovoce a zeleniny
 • vylučte alkohol, rafinovaný cukr, sladkosti a zpracované potraviny
 • odbourejte stres
 • pravidelně cvičte
 • dbejte na pitný režim
 • dopřejte si odpočinek a kvalitní spánek
 • jezte max. 3-4x denně
 • nejezte mezi hlavní jídla


Vliv trávení na imunitu – zdravý mikrobiom střev.

Dlouhodobá konzumace potravin s nevhodným poměrem živin či nedostatkem vitamínů a minerálů ovlivňuje také celkovou vitalitu a psychické zdraví. Ale zároveň oslabuje i imunitu a fyzickou kondici. Totéž platí o častém užívání některých léků, včetně antibiotik.
Trávicí soustava a imunitní systém jsou velmi úzce propojeny. V našich střevech se totiž nachází společenství různých druhů bakterií, které dohromady tvoří mikrobiom. Pokud se nacházejí v přiměřeném množství, obvykle je vše v pořádku. Problém nastává, když dojde k disharmonii ve složení střevního obsahu a tím k narušení sliznice a „prosakování“ bakterií do krevního oběhu. Imunitní systém to vyhodnotí jako hrozbu a nastartuje obranné reakce.

Výše jsme zmínili různé nepříjemné projevy, které mohou naznačovat poruchy trávicího traktu. Ty mohou vyústit až do chronického stadia a v případě dlouhotrvajících a neléčených zánětů vznikají autoimunitní onemocnění jako například Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, autoimunitní hepatitida, histaminová intolerance, SIBO, syndrom dráždivého tračníku a pod.
Jejich léčba je náročná a doživotní, ale mnohé z nich lze zvládnout dodržováním dietních opatření, která jsou nezbytnou součástí léčby. Úspěšnost léčby můžete zvýšit přísunem vitamínu D, který má protizánětlivé účinky. Mikrobiom podpoříte pomocí živých mikroorganismů formou výživových doplňků, které zároveň ochraňují sliznici – účinná jsou probiotika. Pro podporu tvorby enzymů a lepší vstřebávání živin doporučujeme sáhnout po Komplexu trávicích enzymů – pomáhají udržovat zdravou mikroflóru ve střevech.

Vzhledem k výše uvedeným poznatkům nelze pochybovat o tom, že trávicí soustava hraje klíčovou roli v udržování energie a celkové rovnováhy v našem těle. Bez ní bychom nemohli získat živiny, které náš organismus potřebuje k tomu, abychom se cítili zdravě a byli plní energie.
Nepodceňujte proto její důležitost a věnujte jí dostatečnou pozornost.
Přitom však mějte na mysli, že nejde jen o to, co jíte a jak se hýbete, ale jaký máte celkový přístup k vašemu tělu a mysli jako k celku. Protože když se cítíte dobře zevnitř, projeví se to i navenek a to ve všech úrovních vašeho života.

 

Jak řekl Hippocrates:
"Ať tvá potrava je tvým lékem a tvůj lék tvou potravou."

 

Zdroj foto: www.freepik.com

96 položek celkem
6543 100 prirodni caj na jatra firma kima 50 g
Množstevní sleva
od 90 Kč bez DPH
od 109 Kč

V lidové medicíně je jaterní směs léčivých bylin určená k ozdravení jater, obnovení jejich funkcí a celkového upevnění zdraví.

Kód: 1040
100% hořčičný olej lisovaný za studena - Specialist (Balení 100 ml)
Množstevní sleva
od 95 Kč bez DPH
od 109 Kč

Hořčičný extra panenský olej obsahuje vysoké množství antioxidantů, omega - 3 a omega - 6 mastných kyselin. Zlepšuje trávení, dodává tělu energii. Posiluje ochranné funkce...

+ další
Kód: 3309
100% olej z pískavice řecké - Specialist (Balení 250 ml)
Množstevní sleva
od 190 Kč bez DPH
od 219 Kč

Olej z pískavice řecké snižuje hladinu cholesterolu v krvi a má antioxidační, regenerační, imunomodulační účinky na náš organismus.

+ další
Kód: 3311
100% Olej ze semen ostropestřce mariánského, za studena lisovaný, panenský - Specialist (Objem 100 ml)
Množstevní sleva
od 121 Kč bez DPH
od 139 Kč

Za studena lisovaný olej ze semen Ostropeřtce mariánského za použití technologie, při které se zachovávají všechny cenné látky. 

+ další
Kód: 0619
efb51e38ae139ff85da8faf0abc4e1d3
Množstevní sleva
od 65 Kč bez DPH
od 79 Kč

Čaj z třezalky tečkované nám přináší pocity radosti, protože zmírňuje stavy úzkosti, řeší problém nespavosti a blahodárně působí proti nervozitě a stresu.

+ další
Kód: 3298
Altajské mumio - Farm-Produkt - 50g (Balení 50 g)
Množstevní sleva
od 208 Kč bez DPH
od 239 Kč

Mumio má antioxidační vlastnosti, podporuje správné fungování imunitního systému. Horský balzám s mumií - voňavý pryskyřičný přírodní produkt získaný v pohoří Altaj. Doporučuje...

+ další
Kód: 3307
Befungin extrakt z čagy - 140ml - HealthNA
Množstevní sleva
330 Kč bez DPH
399 Kč

Čaga je dřevokazná houba s vysokým podílem antioxidantů a mnoha cenných látek. Je cenná pro své očišťující vlastnosti. Čistí krev, játra a regeneruje orgány a žlázy.

Kód: 4207
čaga befungin forte 90ml konentrat
Množstevní sleva
355 Kč bez DPH
429 Kč

Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správné fungování nervového systému, přispívá k látkové přeměně. Je bohatým zdrojem biologicky aktivních složek, organických kyselin,...

Kód: 4206
Bergenia 100% Altajské listy 50g Firma Kima
Novinka Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Bergénie je jednou z rostlin, které mají mnohostranné zdravotní využití. Obsahuje vitamíny a minerály, které mají příznivé účinky při onemocněních dýchacích cest (chřipka,...

Kód: 4606
Bromelain - 60 kapslí - Epigemic®
304 Kč bez DPH
350 Kč

Podpořte své trávení a získejte ze stravy maximum! Bromelain obsahuje směs proteolytických enzymů z ananasu, které mají pozitivní vliv na funkci trávicí soustavy.

Kód: 4479
Butyrát - 30 kapslí- Epigemic®
296 Kč bez DPH
340 Kč

Butyrát je mastná kyselina, vyskytující se v těle jako produkt některých střevních bakterií. V lidském organismu má řadu důležitých funkcí a ovlivňuje činnost jater, srdce,...

Kód: 4480
Bylinný čaj - Žaludek a střeva - 50g
Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Kód: 4051
Bylinný čaj "Cholebijec" - 50g - Bylinářství U Chytré horákyně
Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Unikátní směs bylin, které jsou známé svými pozitivními účinky na cholesterol, zdraví srdce a oběhový systém. Aktivní látky podporujou jaterní aktivitu a jsou zapojeny do obnovy...

Kód: 4066
Bylinný čaj "Imunita" - 50g - Bylinářství U Chytré horákyně
Množstevní sleva
90 Kč bez DPH
109 Kč

Směs bylin podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu, normální funkci dýchacího systému a normální stav trávení a pokožky.

Kód: 2131
Bylinný čaj Klouby a páteř - 50g - Bylinářství U Chytré horákyně
Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Bylinný čaj přispívá k normální funkci oběhového systému, podporuje zdraví kloubů a svalů, čistí a regeneruje játra a pomáhá harmonizovat jejich činnost. Směs obsahuje byliny,...

Kód: 4058
Bylinný čaj Krvečistící - 50g - Bylinářství U Chytré horákyně
Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Bylinná čajová směs se skládá z kombinace speciálně vybraných bylin, které přispívají k celkové očistě organismu. Má detoxikační účinky a podporuje optimální funkci cévního,...

Kód: 4059
Bylinný čaj Očistný- 50g - Herbatica
Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Bylinná čajová směs, která podporuje očistu těla. Podporuje vylučování toxinů a odpadních látek z těla a jeho přirozenou obranyschopnost. Pečlivě vybrané byliny přispívají k...

Kód: 4060
Cardio Optimal - 60 kapslí - Epigemic®
339 Kč bez DPH
390 Kč

Podpořte schopnost svého těla udržet normální tlak a hladinu glukózy v krvi pomocí unikátní směsi olivových extraktů s vysokým obsahem organických kyselin a hydroxytyrosolu.

Kód: 4481
CBD VOJ 8299
Množstevní sleva
495 Kč bez DPH
599 Kč

Širokospektrální CBD kapky v 5% koncentraci (500mg) s olivovým olejem, kurkumou a pepřem s vysokou koncentrací CBD, širokou škálou kanabinoidů a bioaktivních sloučenin.

Kód: 3611
Coleus forskohlii - 60 kapslí- Epigemic®
304 Kč bez DPH
350 Kč

Coleus forskohlii podporuje normální metabolismus tuků. Je vhodný pro všechny, kdo chtějí mít svou hmotnost pod kontrolou.

Kód: 4482
Čaga extrakt na prípravu perorálniho roztoku, 100 ml
Množstevní sleva
329 Kč bez DPH
378 Kč

Čaga je vysoce ceněná houba, která se používá pro své očišťující vlastnosti. Čistí krev, játra a regeneruje orgány a žlázy. Také patří mezi vysoce účinné antioxidanty.

Kód: 4028
Čaga sibiřská 60 veganských kapslí, Herbatica
Množstevní sleva
339 Kč –23 %
214 Kč bez DPH
259 Kč

Čaga sibiřská, známá také pod názvem ryšavec šikmý, chaga, černá houba, patří mezi medicinální houby, které mají silné, zdraví prospěšné účinky. Má největší podíl antioxidantů....

Kód: 4305
Čaga sibiřská sušené kousky (4-5 cm) - 200g - Herbatica
Množstevní sleva
355 Kč bez DPH
429 Kč

Čaga sibiřská patří mezi nejstarší léčivé houby. Jsou známé její pozitivní účinky především v oblasti trávení a vylučovací soustavy. Zlepšuje činnost jater, pomáhá čistit krev a...

Kód: 4286
Čaj "Ranní osvěžení" - 50g - Herbatica
Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Směs bylin podporuje normální trávení, pozitivní náladu a přirozenou obranyschopnost. Přispívá k osvěžení těla.

Kód: 2128
Čaj Chaga 100% přírodní na podporu trávení a imunity - 50g - HealthNA
Novinka Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Objevte tajemství vitality dávných civilizací se sibiřskou čagou. Tento 100% přírodní čaj pochází z nejčistších oblastí Sibiře. Posílí vaši imunitu, dodá vám energii a podpoří...

Kód: 4653
Čaj z březových pupenů 50g Aveo 1000x1000
Novinka Množstevní sleva
198 Kč bez DPH
239 Kč

Čaj z březových pupenů podporuje zdraví močových cest, zlepšuje látkovou výměnu a přináší úlevu při revmatických potížích.

Kód: 4596
sypany caj dubova kura na hemoroidy 50g firma kima
Množstevní sleva
65 Kč bez DPH
79 Kč

Dubová kůra je tradičně používána při léčbě hemoroidů ve formě sedacích koupelí, pomáhá zmírňovat zánět a snižuje bolestivost a otoky. Pomáhá také při zácpě.

Kód: 4231
Detoxikační kúra na játra a střeva s ostropestřcem mariánským a silou dvou vláknin, 600g - Herbatica
Množstevní sleva
826 Kč bez DPH
999 Kč

Detoxikační kúra s ostropestřcem mariánským, obohacená o rostlinné vlákniny pomůže obnovit zdraví vašich jater a střev a celkově zlepšit trávení. Podporuje přirozenou očistu...

Kód: 4317
drací krev kapky 50ml Herbatica.cz na imunitu ve skleněné flasticce
Tip Množstevní sleva
272 Kč bez DPH
329 Kč

Přípravek Dračí krev s obsahem látky, známé v Latinské Americe jako Sangre de Grado a v Evropě jako Sangre de Drago, je přírodní pryskyřice dračího stromu. Je součástí tradiční...

Kód: 4139
EpiCafe® instatní nápoj - 150 g - Epigemic®
252 Kč bez DPH
290 Kč

Lahodný nápoj z praženého kořene čekanky obyčejné a jemně mletého zázvoru je velmi chutný a má řadu výrazně pozitivních účinků na organismus - na trávení, srdce a cévy, funkci...

Kód: 4484
Nahoru
Další produkty
/* JH CSS */ /* JH CSS */