Trávení, žaludek, játra a mikroflóra střev

Trávení je fascinujícím procesem probíhajícím v lidském organismu, během kterého dochází k desítkám různých biochemických reakcí. Jejich hlavním úkolem je rozložit přijatou potravu na další složky, které jsou snáze vstřebatelné a získat z ní potřebné živiny.

#showmore#

Za běžných okolností si trávení ani neuvědomujeme a správné a zdravé trávení by nemělo bolet. Neměly by být přítomny ani žádné zvláštní zvuky, kručení, vrzání, bublání a pod. Bohužel v dnešní hektické době s nezdravým stravováním, nedostatkem spánku a pohybu a také pod vlivem zvýšené psychické zátěže stále častěji dochází k „rozladění“ trávicího systému. Následkem toho vznikají různé funkční poruchy trávení, které souvisí s dalšími akutními nebo chronickými onemocněními. Jejich nejčastějšími projevy jsou například: ekzémy, akné, migrény, nadýmání, alergie, průjmy, zácpa, únava, pálení žáhy, křeče a pod. Toto všechno jsou varovné signály, kterým nám tělo dává najevo, abychom mu začali věnovat více pozornosti.

Jak si zajistit zdravé trávení?
Čtěte dále a zjistíte, jak se můžete vyhnout trávicím problémům a zároveň se dozvíte více o:

 • anatomii a funkcích orgánů trávicí soustavy
 • vlivu potravy a jejího složení na trávení
 • nejčastějších onemocněních trávicí soustavy a možných řešeních
 • zdravém mikrobiomu a jeho vlivu na imunitu

 

Anatomie trávicí soustavy a důležité orgány.

trávení anatomie

Anatomie trávicí soustavy zahrnuje složité svalové struktury, které umožňují pohyb potravy od úst až po konečník. Samotné trávení začíná již v ústech, kde za pomoci slin, které nejenže usnadňují polykání jídla, ale také obsahují enzymy, dochází k trávení sacharidů. Dále se potrava posouvá jícnem do žaludku, kde se díky kyselému prostředí účinně rozkládají bílkoviny. Ze žaludku pokračuje natrávené jídlo do tenkého střeva, kde pobývá nejdéle. Tady totiž probíhá konečné trávení všech živin. Tenké střevo je dlouhé přibližně 3-5 metrů, je bohatě zásobeno cévami a je hlavním místem resorpce vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, mastných kyselin a cukrů do krevního oběhu.
Nestrávené zbytky putují dále do tlustého střeva, odkud se pomocí vlákniny vyloučí z těla ven formou stolice. Na obsah střev výrazně působí činnost bakterií, které se v něm nacházejí, spolu tvoří tzv. mikrobiom. Jejich množství a vzájemná harmonie mezi sliznicí, ochranným hlenem a bílými krvinkami je pro zdravé trávení klíčová.

Je důležité poznamenat, že trávicí soustava není izolovaný systém, ale velmi úzce souvisí s ostatními orgány a systémy v těle. Na trávení se významně podílejí i žlázy jako jsou játra, spolu se žlučníkem a také slinivka.

Játra zastávají celou řadu životně důležitých funkcí: pomáhá při metabolizování a skladování živin, při tvorbě proteinů a hormonů, ovlivňuje srážlivost krve a zároveň odstraňuje z těla toxiny a odpadní látky.
Žlučník je zásobárnou žluči, která je nezbytná pro trávení tuků v tenkém střevě. Bohužel, játra a žlučník jsou také velmi citlivé na toxické látky jako například alkohol, léky a pod. Pokud jsou dlouhodobě vystaveny těmto látkám, dochází k jejich oslabení a narušení jejich funkce, což může vést k onemocněním, jako je například cirhóza nebo rakovina jater. Játra škodí rovněž příliš mnoho tuku a cukru.

 

Jaký vliv má na trávení složení našeho jídelníčku?

Jak víme, i složení potravy hraje klíčovou roli v procesu trávení a vstřebávání živin. Výživová hodnota potravy a tedy samotný výběr potravin, které konzumujeme, mají vliv na to, jak rychle se potrava tráví a absorbuje do krevního oběhu.
Je proto třeba potraviny vybírat nejen podle chuti a lákavé vůně či obalu.
Složení našeho jídelníčku a celkový způsob stravování má výrazný efekt na zdraví a ovlivňuje toho víc, než si myslíte.
Na co bychom v našem stravování měli nejvíc dbát?

V první řadě bychom se měli nejvíce vyhýbat potravinám, které prošly dlouhým procesem úpravy – konzervované, sterilizované, pasterizované a jiné průmyslově zpracovávané potraviny. Pohromou jsou i mastná, těžká a smažená jídla, polotovary a tvz. fast food jídla. Stejně tak slané a sladké pamlsky plné prázdných kalorií, kterých se tělo velmi těžko zbavuje.
Následkem takového nezdravého stravování chudého na živiny a vlákninu, bývá vznik nadváhy, cukrovky, může se objevit vysoký krevní tlak, srdečně-cévní onemocnění, alergie, akné, ekzémy a další potíže s trávením – hemoroidy, průjem, zácpa, nadýmání a pod.

V našem jídelníčku by měly mít bohaté zastoupení základní potraviny, ideálně lokální a sezónní, co nejméně procesované s převahou zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin a zdravých tuků (ryby, maso, ořechy, semena). Vhodné jsou i fermentované potraviny.
Důležité je také dodržovat pitný a spánkový režim. A dbát bychom měli také na dostatečný přísun vlákniny, která podporuje zdravé vylučování a působí jako prevence před vznikem hemoroidů.

Ideálním způsobem, jak odlehčit trávení a podpořit přirozené očistné procesy v těle, je dopřát si alespoň jednou ročně detoxikační kúru. Jednou z nejúčinnějších a šetrných forem je přírodní očista pomocí bylinek. Známou a oblíbenou bylinou s detoxikačním účinkem je ostropestřec. Neváhejte v případě potřeby sáhnout po přípravcích na bylinné bázi, které jej obsahují. Podobné příznivé účinky na trávení má i čaga, masticha, lékořice, máta, čekanka, moringa, rakytník, jablečný ocet a pod.

Tipy pro zlepšení trávení ve zkratce:

 • zvyšte přísun vlákniny a čerstvého ovoce a zeleniny
 • vylučte alkohol, rafinovaný cukr, sladkosti a zpracované potraviny
 • odbourejte stres
 • pravidelně cvičte
 • dbejte na pitný režim
 • dopřejte si odpočinek a kvalitní spánek
 • jezte max. 3-4x denně
 • nejezte mezi hlavní jídla


Vliv trávení na imunitu – zdravý mikrobiom střev.

Dlouhodobá konzumace potravin s nevhodným poměrem živin či nedostatkem vitamínů a minerálů ovlivňuje také celkovou vitalitu a psychické zdraví. Ale zároveň oslabuje i imunitu a fyzickou kondici. Totéž platí o častém užívání některých léků, včetně antibiotik.
Trávicí soustava a imunitní systém jsou velmi úzce propojeny. V našich střevech se totiž nachází společenství různých druhů bakterií, které dohromady tvoří mikrobiom. Pokud se nacházejí v přiměřeném množství, obvykle je vše v pořádku. Problém nastává, když dojde k disharmonii ve složení střevního obsahu a tím k narušení sliznice a „prosakování“ bakterií do krevního oběhu. Imunitní systém to vyhodnotí jako hrozbu a nastartuje obranné reakce.

Výše jsme zmínili různé nepříjemné projevy, které mohou naznačovat poruchy trávicího traktu. Ty mohou vyústit až do chronického stadia a v případě dlouhotrvajících a neléčených zánětů vznikají autoimunitní onemocnění jako například Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, autoimunitní hepatitida, histaminová intolerance, SIBO, syndrom dráždivého tračníku a pod.
Jejich léčba je náročná a doživotní, ale mnohé z nich lze zvládnout dodržováním dietních opatření, která jsou nezbytnou součástí léčby. Úspěšnost léčby můžete zvýšit přísunem vitamínu D, který má protizánětlivé účinky. Mikrobiom podpoříte pomocí živých mikroorganismů formou výživových doplňků, které zároveň ochraňují sliznici – účinná jsou probiotika. Pro podporu tvorby enzymů a lepší vstřebávání živin doporučujeme sáhnout po Komplexu trávicích enzymů – pomáhají udržovat zdravou mikroflóru ve střevech.

Vzhledem k výše uvedeným poznatkům nelze pochybovat o tom, že trávicí soustava hraje klíčovou roli v udržování energie a celkové rovnováhy v našem těle. Bez ní bychom nemohli získat živiny, které náš organismus potřebuje k tomu, abychom se cítili zdravě a byli plní energie.
Nepodceňujte proto její důležitost a věnujte jí dostatečnou pozornost.
Přitom však mějte na mysli, že nejde jen o to, co jíte a jak se hýbete, ale jaký máte celkový přístup k vašemu tělu a mysli jako k celku. Protože když se cítíte dobře zevnitř, projeví se to i navenek a to ve všech úrovních vašeho života.

 

Jak řekl Hippocrates:
"Ať tvá potrava je tvým lékem a tvůj lék tvou potravou."

 

Zdroj foto: www.freepik.com

88 položek celkem
100% Olej ze semen ostropestřce mariánského, za studena lisovaný, panenský - Specialist (Objem 100 ml)
Množstevní sleva
od 121 Kč bez DPH
od 139 Kč

Za studena lisovaný olej ze semen Ostropeřtce mariánského za použití technologie, při které se zachovávají všechny cenné látky. 

+ další
Kód: 0619
Bylinný čaj - Žaludek a střeva - 50g
Novinka Množstevní sleva
115 Kč bez DPH
139 Kč

Kód: 4051
Čaga sibiřská 60 veganských kapslí, Herbatica
Množstevní sleva
339 Kč –23 %
214 Kč bez DPH
259 Kč

Čaga sibiřská, známá také pod názvem ryšavec šikmý, chaga, černá houba, patří mezi medicinální houby, které mají silné, zdraví prospěšné účinky. Má největší podíl antioxidantů....

Kód: 4305
čaga sibiřská sušené kousky 200g pro přípravu odvaru nebo tinktury
Množstevní sleva
355 Kč bez DPH
429 Kč

Čaga sibiřská patří mezi nejstarší léčivé houby. Jsou známé její pozitivní účinky především v oblasti trávení a vylučovací soustavy. Zlepšuje činnost jater, pomáhá čistit krev a...

Kód: 4286
Čaj "Ranní osvěžení" - 50g - Herbatica
Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Směs bylin podporuje normální trávení, pozitivní náladu a přirozenou obranyschopnost. Přispívá k osvěžení těla.

Kód: 2128
lekraset piparmetra tejas dzeriens 50g.spm.20901 h1
Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Čaj z máty peprné pomáhá zlepšovat chuť k jídlu, při nevolnosti různého původu, zvracení, záchvaty, pálení žáhy, plynatost.

Kód: 3774
Čaj na imunitu - 50 g - Herbatica
Množstevní sleva
90 Kč bez DPH
109 Kč

Směs bylin podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu, normální funkci dýchacího systému a normální stav trávení a pokožky.

Kód: 2131
Detoxikační kúra na játra a střeva s ostropestřcem mariánským a silou dvou vláknin, 600g - Herbatica
Množstevní sleva
826 Kč bez DPH
999 Kč

Detoxikační kúra s ostropestřcem mariánským, obohacená o rostlinné vlákniny pomůže obnovit zdraví vašich jater a střev a celkově zlepšit trávení. Podporuje přirozenou očistu...

Kód: 4317
drací krev kapky 50ml Herbatica.cz na imunitu ve skleněné flasticce
Tip Množstevní sleva
313 Kč bez DPH
379 Kč

Přípravek Dračí krev s obsahem látky, známé v Latinské Americe jako Sangre de Grado a v Evropě jako Sangre de Drago, je přírodní pryskyřice dračího stromu. Je součástí tradiční...

Kód: 4139
histamin blocker s moringou, kurkumou, kvercetinom v tobolkach, Herbatica
Množstevní sleva
760 Kč bez DPH
919 Kč

Přírodní veganské tobolky jsou určeny pro lidi, kteří trpí histaminovou intolerancí. Jedinečná kombinace složek se silnými protizánětlivými účinky - moringa, quercetin,...

Kód: 4266
Chlorofyl s extraktem z eukalyptu - 20 tablet - ViolaHerb při nachlazení
Množstevní sleva
156 Kč bez DPH
189 Kč

Tablety s extraktem z listů eukalyptu příznivě působí na horní dýchací cesty, zmírňují podráždění hrdla a hlasivek. Jsou vhodným podpůrným přípravkem při nachlazení, angíně,...

Kód: 4331
Ivan čaj "Taiga" sypaný 60g,Herbatica-na prostatu
Množstevní sleva
198 Kč bez DPH
239 Kč

Výjimečný Ivan čaj tradiční ruské medicíny s příchutí jahod, nazývaný "elixírem života".

Kód: 3332
Ivan čaj sypaný 60g s jahodou a mátou
Množstevní sleva
198 Kč bez DPH
239 Kč

Výjimečný Ivan čaj tradiční ruské medicíny s příchutí jahod, nazývaný "elixírem života".  

Kód: 3331
sypaný bylinkový čaj Ivan s rakytníkem 50g, ke zlepšení funkce prostaty
Množstevní sleva
198 Kč bez DPH
239 Kč

Výjimečný Ivan čaj s rakytníkem tradiční ruské medicíny, nazývaný "elixírem života".

Kód: 3330
Jaterní čaj - 50 g - Herbatica
Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Směs bylin podporuje pročištění a činnost jater, střev, přispívá k normálnímu trávení a fungování žlučníku.

Kód: 2133
Komplex tráviacich enzýmov - 80 vegánskych kapsúl - Herbatica, pre zdravé trávenie
Množstevní sleva
892 Kč bez DPH
1 079 Kč

Unikátní patentovaný komplex trávicích enzymů v kombinaci s vlákninou pro zlepšení trávení a podporu vstřebávání živin. Je vhodný pro lidi s častými nevolnostmi, zácpou nebo...

Kód: 4311
sladke drievko koren caj 50 g
Množstevní sleva
195 Kč –3 %
Lékořice - čaj 50 g
Skladem (3 ks)
156 Kč bez DPH
189 Kč

Lékořice je divoce rostoucí rostlina, která se přirozeně vyskytuje v některých částech Evropy a Asie.

Kód: 2084
Lymfatický čaj - 50g - Herbatica
Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Směs bylin podporuje normální funkci močových cest, detoxikaci, osvěžení těla, vylučování vody z organismu a normální činnost oběhové soustavy.

Kód: 2135
Masticha Active kapsle pro lepší funkci trávicího traktu (Balení 100 tablet)
938 Kč bez DPH
1 079 Kč

Masticha Active - Pravá Chioská masticha obohacena o aktivní kulturu přátelské kvasinky Saccharomyces boulardii a speciální kmen bakterie Lactobacillus reuteri DSM17648....

+ další
Kód: 3322
masticha original 3 rc
966 Kč –7 %
735 Kč bez DPH
889 Kč

Pravá čistá chioská masticha kapslovaná na Slovensku. Mastichové tobolky obsahují čistou mastichu, bez příměsí a bez dalších aktivních látek. Snadno se užívá a dá se velmi...

Kód: 3212
masticha prebiotika a probiotika v kapslích Herbatica
Novinka Množstevní sleva
784 Kč bez DPH
949 Kč

Masticha probiotics & prebiotic (probiotika a prebiotika) - unikátní produkt s výjimečným složením. Tobolky s mastichou se stanou vaším pomocníkem při problémech s trávením a...

Kód: 4367
masticha vena v4 2 red
826 Kč bez DPH
999 Kč

Masticha Vena přináší jedinečné spojení chioskej mastichy s výjimečnými přírodními výtažky z granátového jablka a oliv. Jejich spojením vzniká unikátní produkt pro vaše srdce a...

Kód: 3213
mastichove krystaly
107 Kč bez DPH
129 Kč

Brání pronikání bakterií a virů dále do těla. Chios masticha v surové podobě je způsob, jak udržet zdraví žaludku a trávicího traktu už od ústní dutiny. Žvýkání chioskej...

Kód: 3208
zuvacky lemon sq
32 Kč bez DPH
39 Kč

Mastichové žvýkačky obsahující originální mastichu z ostrova Chios, se doporučují užívat při problémech s paradentózou, zubními kazy a onemocněními zubů.

+ další
Kód: 3205
15762 moringa bio calcium moringa caribbean 120 kapsli
1 069 Kč bez DPH
1 229 Kč

Čistý prášek ze sušených listů Moringa Caribbean ve vegan kapslích obohacený o Bio Calcium Ovovital® a vitamín D3. Moringa Caribbean Bio Calcium je ideálním přípravkem k...

Kód: 3405
BIO Moringa prášek z listu Moringa Oleifera - 100 g - Herbatica
Množstevní sleva
313 Kč bez DPH
379 Kč

Superpotravina Moringa je tím pravým pokladem pro váš organismus. Nabízí nespočet vitamínů, antioxidantů, minerálů, aminokyselin a dalších živin, které jsou nezbytné pro jeho...

Kód: 4341
Olej z černého kmínu 100% - Organic Oils 100ml
Množstevní sleva
od 239 Kč bez DPH
od 289 Kč

Olej z černého kmínu Nigela sativa má díky vysokému obsahu aktivních látek široké spektrum využití – přispívá k posílení imunity, pomáhá při kožních problémech, bolestech kloubů...

+ další
Kód: 4215
Olej z ostropestřce mariánského - Organic Oils 100ml ve skle
Množstevní sleva
od 115 Kč bez DPH
od 139 Kč

Olej lisovaný ze semen ostropestřce mariánského je účinným pomocníkem při problémech s trávením, játry, žlučníkem. Ostropestřec je silným antioxidantem a detoxikantem....

+ další
Kód: 4324
Probiotika z moringy - 6 milionů, jeden kmen - 60 kapslí - Herbatica
Množstevní sleva
636 Kč bez DPH
769 Kč

Kapsuly s obsahom moringy oleifera a s probiotikami z radu Lactobacillus ( Bacillus coagulans ) sú skvelým doplnkom stravy, ktorý vám môže pomôcť udržať si celkové zdravie a...

Kód: 4342
2x active ocot
Black Friday
1 743 Kč bez DPH
2 109 Kč

Chioská masticha napomáhá zdraví žaludku a podporuje zdravé trávení. Saccharomyces boulardii je speciální probiotická kvasinka, která odolává antibiotikům, silným žaludečním...

Kód: 3210
Nahoru
Další produkty