Čaga


O čaze komplexně: historie, účinky, mýty a fakta

V průběhu let byly objeveny tisíce druhů hub, které mají mnoho zdraví prospěšných vlastností. Zejména jedna z nich je pozoruhodná pro její mnohé zdravotní výhody a obsah živin, díky kterým je známá jako „královna hub“ nebo „houba nesmrtelnosti“.

#ShowMore#   

Tato houba s latinským názvem Inonotus obliquus je u nás známá jako chaga (nebo také čaga). Tento vzácný druh houby obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají podporovat zdraví a imunitu. Pro její cenné složky je čaga historicky využívána již tisíce let pro různé léčebné účely.

 

Co je čaga?

Ryšavec šikmý, čaga, březový hřib, černá houba, sibiřská čaga – to vše jsou názvy houby Inonotus obliquus, jejíž porosty najdeme na poškozeném dřevě bříz, ale i olší a jiných listnatých stromů, které lze nalézt v chladném podnebí na severní polokouli. Je to dřevokazná houba obvykle s černě-hnědým povrchem a červeno-žlutým (zrzavým) vnitřkem. Právě tato část houby je zajímavá nejen z důvodu využití v tradiční ruské nebo čínské medicíně, ale také z pohledu biochemiků, farmaceutů a lékařů.

Přestože čaga sibiřská není lákavá pro svůj vzhled, má mnoho výhod, které mohou pomoci našemu organismu. Houba čaga je také známá tím, že má největší podíl antioxidantů z řady léčivých hub. Její unikátní složení je výsledkem symbiózy hostitelské rostliny a čagy. Obsahuje široké spektrum biologicky aktivních látek, které již byly izolovány a jejich účinky byly otestovány i v laboratorních podmínkách.
Mezi nejznámější biologicky aktivní složky čagy patří: melanin, polysacharidy (glukany), saponiny (betulin), polyfenoly a jejich deriváty.


Z historie čagy:

Historicky se chaga používala jako funkční nápoj v lidovém léčitelství již během 12. století. Houbu chaga nelze konzumovat v jejím přirozeném stavu, avšak jakmile se z této houby vyextrahují živiny, chaga se může použít např. v čaji, aby pomohla podpořit přirozenou reakci těla na zánět a podpořit imunitní systém. V současnosti je chaga stále široce užívána ve formě čajů, extraktů či kapslí. První výzkumy se uskutečnily právě díky využití čagy v tradičním národním léčitelství, kde se odvary nebo čaje z ní využívaly při onemocněních žaludku a střev, jater, různých nádorových onemocnění nebo i tuberkulózy.

Do státního lékopisu SSSR se začátkem 60. let minulého století dostala čaga jako tonizující a profylaktické léčivo, doporučené při různých onemocněních trávicího traktu. Tento status ve státním lékopisu Ruské Federace si zachovala rozemletá čaga a preparát Befungin až do současnosti.

 

Jaké má čaga účinky?

Velké množství bioaktivních sloučenin spolu s vysokým obsahem antioxidantů, které čaga obsahuje, z ní dělají jednu z nejpopulárnějších hub.
Antioxidanty jsou klíčové v boji s volnými radikály. Pokud je volných radikálů v organismu příliš mnoho, mohou způsobit poškození buněk a vést k vážným zdravotním komplikacím.

Shrňme si nejznámější zdravotní benefity houby chaga:

 • podpora imunity
 • podpora stimulace metabolismu
 • podpora odolnosti vůči stresu a úzkosti
 • protizánětlivé účinky ( pomoc při léčbě zánětlivých onemocnění jako např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
 • podpora hladiny cukru v krvi
 • účinky proti stárnutí
 • podpora zdraví pokožky
 • výživa pro vlasy, pokožku a nehty
 • pomoc při léčbě onkologických onemocnění
 • pomoc při léčbě virových onemocnění
 • podpora léčby při onemocněních jater - hepatoprotektivní účinky

 

Bioaktivní složky čagy

Jak již bylo výše zmíněno, bioaktivní sloučeniny nacházející se v čaze jsou mimořádně prospěšné pro zdraví a zejména imunitu. Primární bioaktivní sloučeniny v chaze jsou beta-glukanové polysacharidy, terpenoidy, fenoly a melanin. Kromě toho chaga obsahuje také cenné aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály jako železo, draslík, zinek a mangan. Tyto živiny pomáhají budovat imunitní systém a také předcházet zánětům.

 

Čaga a její pomoc při léčbě rakoviny

Existuje několik chemických analýz čagy, na základě kterých byly definovány konkrétní složky, které z ní dělají velmi účinný prostředek v boji proti rakovině. Jedná se o následující chemické látky:

 • Polysacharidy/beta glukany – jsou to houbové uhlohydráty, které zvyšují energetickou hladinu a podporují funkci mozku a jater.
 • Betulin/kyselina betulinová – to je chemická látka, která dokáže zabíjet rakovinné buňky. Studie také ukázaly, že nemá žádný škodlivý účinek na zdravé buňky těla.
 • Fytosteroly, lanosteroly a inotodioly – fytochemikálie a fenoly, které dokáží zastavit růst škodlivých mikrobů.
 • Melanin – chemická látka, díky které má čaga nejvyšší obsah antioxidantů ze všech léčivých hub a jiných přírodních látek, způsobuje specifické zabarvení čagy.

Čaga a játra

Antioxidanty v houbě chaga mohou snižovat oxidační stres, který „napomáhá“ vzniku chronických onemocnění vnitřních orgánů. Bylo zjištěno, že čaga má také hepatoprotektivní vlastnosti. Hepatoprotektivní vlastnosti jsou takové, které mají schopnost ochraňovat naše játra. Chaga může tedy zabránit vzniku onemocnění jater, včetně chronických nebo zmírnit jejich průběh.
Jedna studie zjistila, že extrakt z chagy byl schopen ochránit jaterní tkáň před účinky tetra-butylhydroperoxidu - to je chemická látka, o které je známo, že způsobuje poškození jater. Zda však extrakt z chagy bude mít stejný účinek při pokusech na lidech, nicméně zatím stále není jasné.


Antivirotické vlastnosti čagy - čaga a covid

Čaga je obecně doporučena jako preventivní pomocný výživový doplněk při léčbě různých druhů onemocnění, kožních problémech a trávicích obtížích.
Díky více než 70letému cílenému výzkumu účinků této pozoruhodné černé houby se dostala vr. 2014 do programu Státního vědeckého centra virologie a biochemie „VEKTOR“ v novosibiřské oblasti .
Během pandemie covidu se vědci z tohoto institutu zhostili zajímavého úkolu: zjistit, zda vodní extrakt z čagy dokáže potlačit nebo zpomalit šíření viru SARS-COV-2. Výzkum je ještě v začátcích, ale i tak poměrně dobré inhibiční (zpomalující množení viru) vlastnosti biologicky aktivních složek extraktu z čagy slibují perspektivní výsledky do budoucna.
Kuriozitou byla možnost vyzkoušet si účinky extraktu z čagy přímo na vlastním těle, když prof. T.V. TEPLYAKOVA onemocněla spolu se svým manželem a několika kolegy užívali extrakt z čagy v podobě čaje jako symptomatickou léčbu. V celé skupině příznaky infekce zcela zmizely v průběhu 5 – 7 dnů.

Ještě je třeba zmínit i schopnost biologicky aktivních složek extraktu z čagy ředit krev – tedy předcházet tvorbě krevních sraženin, které jsou nezanedbatelnou komplikací po překonání onemocnění covidem.

Rozhodnete-li se sáhnout po biologicky aktivním doplňku z čagy je třeba ještě dodat, že z dlouhodobého hlediska je lepší užívat čaj nebo odvar z této březové houby spíše než přípravek Befungin. Befungin totiž obsahuje také nezbytné množství solí kobaltu, které při dlouhodobém užívání poškozují buňky srdečního svalu.

Může mít čaga i nežádoucí účinky?

Tak jako všechny léky a výživové doplňky, stejně tak má i užívání čagy svá úskalí.
Mezi obecné doporučení patří:

 • Nepoužívat v případě přecitlivělosti na některou složku přípravku z čagy
 • Nepoužívat v těhotenství a v období kojení
 • Nepoužívat do 18 let věku
 • Nepoužívat spolu s antibiotickou léčbou
 • Užívání přípravku Befungin v případě dlouhodobé léčby konzultovat s lékařem
 • V případě diagnostikovaného onkologického onemocnění neužívat bez konzultace s ošetřujícím onkologem. Mnozí onkologové nedoporučují léčbu čagou bez chirurgické léčby, která odstraní nádor.


Mýty a fakta o medicínských houbách

A ještě pár rad na závěr. I užívání výživových doplňků či medicínských hub má svá pravidla.
Idealizování si jejich účinků (stejně jako jejich podceňování) v lepším případě nemocnému nijak nepomůže a v horším případě uškodí. Vždyť mýty a legendy o jejich božském původu hub jsou tak staré jako národy, které je stvořily a vyprávěním přenášely z generace na generaci.

Existují velmi groteskní mýty o houbách obecně, například:

Stříbrná lžička zčerná v odvaru z jedovatých hub.
Alkohol neutralizuje jedovaté houby!
Červi nikdy nežerou jedovaté houby!
Droždí (kvasinky ve kvasnicích patří také mezi houby) může otrávit člověka!

 

Dosud bylo provedeno několik chemických studií a vědeckých výzkumů houby čaga a jejích složek. Aktivně se provádějí již od minulého století a neustále probíhají další, které přinášejí nové výsledky. Jejich hlavním cílem je potvrdit vlastnosti čagy jako „přírodního léčitele“. Výsledky dosavadních studií naznačují, že čaga má velký farmakologický potenciál, který dosud nebyl plně využit.
Předpokládá se, že další hloubkové studium suroviny chaga v budoucnosti může vést k vytvoření nových a účinnějších léků na jejím základě.

Věříme, že jsme vám poskytli hodnotné informace a usnadnili vám rozhodnutí při výběru produktů s obsahem čagy z naší pestré nabídky.

Více se o houbě čaga dočtete i v dalších článcích na našem blogu.

 

Zdroje:

https://utopia.de/ratgeber/chaga-pilz-wirkung-und-anwendung-des-finnischen-waldpilzes/

https://www.disabled-world.com/fitness/nutrition/chaga.php

https://www.google.com/url?q=https://butlerov.com/files/reports/2013/vol35/9/84/84-89.pdf&sa=D&source=docs&ust=1668606079989527&usg=AOvVaw1V5B5qXN5Zrv9M__lLg9cW 

https://scfh.ru/news/koronavirus-novyy-lekarstvo-staroe-spetsialisty-novosibirskogo-vektora-pokazali-effektivnost-ekstrak/

https://www.researchgate.net/publication/343449108_CAGA_I_EE_BIOAKTIVNYE_KOMPLEKSY_ISTORIA_I_PERSPEKTIVY

 

 

14 položek celkem
Befungin extrakt z čagy - 140ml - HealthNA
Množstevní sleva
330 Kč bez DPH
399 Kč

Čaga je dřevokazná houba s vysokým podílem antioxidantů a mnoha cenných látek. Je cenná pro své očišťující vlastnosti. Čistí krev, játra a regeneruje orgány a žlázy.

Kód: 4207
čaga befungin forte 90ml konentrat
Množstevní sleva
355 Kč bez DPH
429 Kč

Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správné fungování nervového systému, přispívá k látkové přeměně. Je bohatým zdrojem biologicky aktivních složek, organických kyselin,...

Kód: 4206
Čaga extrakt na prípravu perorálniho roztoku, 100 ml
Množstevní sleva
329 Kč bez DPH
378 Kč

Čaga je vysoce ceněná houba, která se používá pro své očišťující vlastnosti. Čistí krev, játra a regeneruje orgány a žlázy. Také patří mezi vysoce účinné antioxidanty.

Kód: 4028
5037 caga krem balzam na hojeni jizev ruznych dolicku na tvari pri psoriaze eliksir 75ml
Množstevní sleva
173 Kč bez DPH
209 Kč

Krém - balzám je vhodný například na hojení jizev, různých ďolíčků na obličeji - například po akné v pubertě, díky látkám, které obsahuje houba čaga. Ty podporují přirozený...

Kód: 0233
Čaga sibiřská 60 veganských kapslí, Herbatica
Množstevní sleva
339 Kč –23 %
214 Kč bez DPH
259 Kč

Čaga sibiřská, známá také pod názvem ryšavec šikmý, chaga, černá houba, patří mezi medicinální houby, které mají silné, zdraví prospěšné účinky. Má největší podíl antioxidantů....

Kód: 4305
Čaga sibiřská sušené kousky (4-5 cm) - 200g - Herbatica
Množstevní sleva
355 Kč bez DPH
429 Kč

Čaga sibiřská patří mezi nejstarší léčivé houby. Jsou známé její pozitivní účinky především v oblasti trávení a vylučovací soustavy. Zlepšuje činnost jater, pomáhá čistit krev a...

Kód: 4286
Chaga tělový krémový gel Lifesaver 100ml HealthNA
Novinka Množstevní sleva
173 Kč bez DPH
209 Kč

Tělový krém s extraktem z houby čaga je účinný podpůrný přípravek, který uvolňuje svalové křeče, pomáhá zlepšovat pohyblivost kloubů, flexibilitu a celkové zdraví pohybového...

Kód: 4595
Karamelové bonbóny s extraktem ze sibiřské čagy 6ks 19gr. ELEO
Novinka Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Tvrdé karamelové bonbony - karamelky mají díky kombinaci čagy se sibiřským extraktem opravdu zajímavou chuť. Spolu s dalšími složkami přispívají k silné imunitě, jsou zdrojem...

Kód: 4605
Sibiřská čaga s prémiovou instantní kávou arabica - 125g - Herbatica
Množstevní sleva
355 Kč bez DPH
429 Kč

Lahodný instantní nápoj se skvělou chutí, jejíž výjimečnost dodává kombinace instantní prémiové kávy arabica se známou sibiřskou houbou čaga. Díky bohatému obsahu vlákniny a...

Kód: 4320
set 2x čaga veganské kasle herbatica na měsíční kúru
Akce Množstevní sleva
518 Kč –3 %
412 Kč bez DPH
499 Kč

Cenově výhodné balení 2 x set kapslí. Čaga sibiřská, známá také pod názvem ryšavec šikmý, chaga, černá houba, patří mezi medicinální houby, které mají silné, zdraví prospěšné...

Kód: 4305/2
15266 bojovnici proti ekzemu a psoriaze dvojset kremu pro maximalni efekt
Množstevní sleva
363 Kč bez DPH
439 Kč

Sada na boj proti ekzému a psoriáze se skládá ze dvou produktů - Krém na tělo s březovým dehtem a Čaga krém - balzám na hojení jizev, různých ďolíčků na tváři, při psoriáze a...

Kód: 3235
Čaga krémový balzám na klouby 75ml OOO Phytobiotechnology
Novinka Množstevní sleva
173 Kč bez DPH
209 Kč

Unikátní krém-balzám s přírodním složením přináší úlevu od bolesti kloubů, podporuje regeneraci chrupavek a urychluje hojení ran a jizev. Díky obsahu extraktu sibiřské čagy a...

Kód: 4586
Malahit - hygienický a kosmetický přípravek na ošetření pokožky a sliznic 30ml, výrobce Elixír
Množstevní sleva
239 Kč bez DPH
289 Kč

Tento přírodní multifunkční přípravek je určen pro kosmetické ošetření pokožky obličeje a celého těla (akné, dermatitida, citlivá pleť, omrzliny, popáleniny), ústní hygienu...

Kód: 4457
Prémiová houba čaga sibiřská 100% prášek 100g - Herbatica
Množstevní sleva
190 Kč bez DPH
219 Kč

Hledáte tajemství vitality starých civilizací? Vyzkoušejte Čagu sibiřskou! Posílí imunitu, dodá energii a podpoří trávení. 100% čaga ve formě prášku z čistých oblastí Sibiře....

Kód: 4537
/* JH CSS */ /* JH CSS */