Čaga
O čaze komplexně: historie, účinky, mýty a fakta
V průběhu let byly objeveny tisíce druhů hub, které mají mnoho zdraví prospěšných vlastností. Zejména jedna z nich je pozoruhodná pro její mnohé zdravotní výhody a obsah živin, díky kterým je známá jako „královna hub“ nebo „houba nesmrtelnosti“.
#ShowMore#
Tato houba s latinským názvem Inonotus obliquus je u nás známá jako chaga (nebo také čaga). Tento vzácný druh houby obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají podporovat zdraví a imunitu. Pro její cenné složky je čaga historicky využívána již tisíce let pro různé léčebné účely.
Co je čaga?
Ryšavec šikmý, čaga, březový hřib, černá houba, sibiřská čaga – to vše jsou názvy houby Inonotus obliquus, jejíž porosty najdeme na poškozeném dřevě bříz, ale i olší a jiných listnatých stromů, které lze nalézt v chladném podnebí na severní polokouli. Je to dřevokazná houba obvykle s černě-hnědým povrchem a červeno-žlutým (zrzavým) vnitřkem. Právě tato část houby je zajímavá nejen z důvodu využití v tradiční ruské nebo čínské medicíně, ale také z pohledu biochemiků, farmaceutů a lékařů.
Přestože čaga sibiřská není lákavá pro svůj vzhled, má mnoho výhod, které mohou pomoci našemu organismu. Houba čaga je také známá tím, že má největší podíl antioxidantů z řady léčivých hub. Její unikátní složení je výsledkem symbiózy hostitelské rostliny a čagy. Obsahuje široké spektrum biologicky aktivních látek, které již byly izolovány a jejich účinky byly otestovány i v laboratorních podmínkách.
Mezi nejznámější biologicky aktivní složky čagy patří: melanin, polysacharidy (glukany), saponiny (betulin), polyfenoly a jejich deriváty.
Z historie čagy:
Historicky se chaga používala jako funkční nápoj v lidovém léčitelství již během 12. století. Houbu chaga nelze konzumovat v jejím přirozeném stavu, avšak jakmile se z této houby vyextrahují živiny, chaga se může použít např. v čaji, aby pomohla podpořit přirozenou reakci těla na zánět a podpořit imunitní systém. V současnosti je chaga stále široce užívána ve formě čajů, extraktů či kapslí. První výzkumy se uskutečnily právě díky využití čagy v tradičním národním léčitelství, kde se odvary nebo čaje z ní využívaly při onemocněních žaludku a střev, jater, různých nádorových onemocnění nebo i tuberkulózy.
Do státního lékopisu SSSR se začátkem 60. let minulého století dostala čaga jako tonizující a profylaktické léčivo, doporučené při různých onemocněních trávicího traktu. Tento status ve státním lékopisu Ruské Federace si zachovala rozemletá čaga a preparát Befungin až do současnosti.
Jaké má čaga účinky?
Velké množství bioaktivních sloučenin spolu s vysokým obsahem antioxidantů, které čaga obsahuje, z ní dělají jednu z nejpopulárnějších hub.
Antioxidanty jsou klíčové v boji s volnými radikály. Pokud je volných radikálů v organismu příliš mnoho, mohou způsobit poškození buněk a vést k vážným zdravotním komplikacím.
Shrňme si nejznámější zdravotní benefity houby chaga:
- podpora imunity
- podpora stimulace metabolismu
- podpora odolnosti vůči stresu a úzkosti
- protizánětlivé účinky ( pomoc při léčbě zánětlivých onemocnění jako např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
- podpora hladiny cukru v krvi
- účinky proti stárnutí
- podpora zdraví pokožky
- výživa pro vlasy, pokožku a nehty
- pomoc při léčbě onkologických onemocnění
- pomoc při léčbě virových onemocnění
- podpora léčby při onemocněních jater - hepatoprotektivní účinky
Bioaktivní složky čagy
Jak již bylo výše zmíněno, bioaktivní sloučeniny nacházející se v čaze jsou mimořádně prospěšné pro zdraví a zejména imunitu. Primární bioaktivní sloučeniny v chaze jsou beta-glukanové polysacharidy, terpenoidy, fenoly a melanin. Kromě toho chaga obsahuje také cenné aminokyseliny, vitamíny skupiny B a minerály jako železo, draslík, zinek a mangan. Tyto živiny pomáhají budovat imunitní systém a také předcházet zánětům.
Čaga a její pomoc při léčbě rakoviny
Existuje několik chemických analýz čagy, na základě kterých byly definovány konkrétní složky, které z ní dělají velmi účinný prostředek v boji proti rakovině. Jedná se o následující chemické látky:
- Polysacharidy/beta glukany – jsou to houbové uhlohydráty, které zvyšují energetickou hladinu a podporují funkci mozku a jater.
- Betulin/kyselina betulinová – to je chemická látka, která dokáže zabíjet rakovinné buňky. Studie také ukázaly, že nemá žádný škodlivý účinek na zdravé buňky těla.
- Fytosteroly, lanosteroly a inotodioly – fytochemikálie a fenoly, které dokáží zastavit růst škodlivých mikrobů.
- Melanin – chemická látka, díky které má čaga nejvyšší obsah antioxidantů ze všech léčivých hub a jiných přírodních látek, způsobuje specifické zabarvení čagy.
Čaga a játra
Antioxidanty v houbě chaga mohou snižovat oxidační stres, který „napomáhá“ vzniku chronických onemocnění vnitřních orgánů. Bylo zjištěno, že čaga má také hepatoprotektivní vlastnosti. Hepatoprotektivní vlastnosti jsou takové, které mají schopnost ochraňovat naše játra. Chaga může tedy zabránit vzniku onemocnění jater, včetně chronických nebo zmírnit jejich průběh.
Jedna studie zjistila, že extrakt z chagy byl schopen ochránit jaterní tkáň před účinky tetra-butylhydroperoxidu - to je chemická látka, o které je známo, že způsobuje poškození jater. Zda však extrakt z chagy bude mít stejný účinek při pokusech na lidech, nicméně zatím stále není jasné.
Antivirotické vlastnosti čagy - čaga a covid
Čaga je obecně doporučena jako preventivní pomocný výživový doplněk při léčbě různých druhů onemocnění, kožních problémech a trávicích obtížích.
Díky více než 70letému cílenému výzkumu účinků této pozoruhodné černé houby se dostala vr. 2014 do programu Státního vědeckého centra virologie a biochemie „VEKTOR“ v novosibiřské oblasti .
Během pandemie covidu se vědci z tohoto institutu zhostili zajímavého úkolu: zjistit, zda vodní extrakt z čagy dokáže potlačit nebo zpomalit šíření viru SARS-COV-2. Výzkum je ještě v začátcích, ale i tak poměrně dobré inhibiční (zpomalující množení viru) vlastnosti biologicky aktivních složek extraktu z čagy slibují perspektivní výsledky do budoucna.
Kuriozitou byla možnost vyzkoušet si účinky extraktu z čagy přímo na vlastním těle, když prof. T.V. TEPLYAKOVA onemocněla spolu se svým manželem a několika kolegy užívali extrakt z čagy v podobě čaje jako symptomatickou léčbu. V celé skupině příznaky infekce zcela zmizely v průběhu 5 – 7 dnů.
Ještě je třeba zmínit i schopnost biologicky aktivních složek extraktu z čagy ředit krev – tedy předcházet tvorbě krevních sraženin, které jsou nezanedbatelnou komplikací po překonání onemocnění covidem.
Rozhodnete-li se sáhnout po biologicky aktivním doplňku z čagy je třeba ještě dodat, že z dlouhodobého hlediska je lepší užívat čaj nebo odvar z této březové houby spíše než přípravek Befungin. Befungin totiž obsahuje také nezbytné množství solí kobaltu, které při dlouhodobém užívání poškozují buňky srdečního svalu.
Může mít čaga i nežádoucí účinky?
Tak jako všechny léky a výživové doplňky, stejně tak má i užívání čagy svá úskalí.
Mezi obecné doporučení patří:
- Nepoužívat v případě přecitlivělosti na některou složku přípravku z čagy
- Nepoužívat v těhotenství a v období kojení
- Nepoužívat do 18 let věku
- Nepoužívat spolu s antibiotickou léčbou
- Užívání přípravku Befungin v případě dlouhodobé léčby konzultovat s lékařem
- V případě diagnostikovaného onkologického onemocnění neužívat bez konzultace s ošetřujícím onkologem. Mnozí onkologové nedoporučují léčbu čagou bez chirurgické léčby, která odstraní nádor.
Mýty a fakta o medicínských houbách
A ještě pár rad na závěr. I užívání výživových doplňků či medicínských hub má svá pravidla.
Idealizování si jejich účinků (stejně jako jejich podceňování) v lepším případě nemocnému nijak nepomůže a v horším případě uškodí. Vždyť mýty a legendy o jejich božském původu hub jsou tak staré jako národy, které je stvořily a vyprávěním přenášely z generace na generaci.
Existují velmi groteskní mýty o houbách obecně, například:
Stříbrná lžička zčerná v odvaru z jedovatých hub.
Alkohol neutralizuje jedovaté houby!
Červi nikdy nežerou jedovaté houby!
Droždí (kvasinky ve kvasnicích patří také mezi houby) může otrávit člověka!
Dosud bylo provedeno několik chemických studií a vědeckých výzkumů houby čaga a jejích složek. Aktivně se provádějí již od minulého století a neustále probíhají další, které přinášejí nové výsledky. Jejich hlavním cílem je potvrdit vlastnosti čagy jako „přírodního léčitele“. Výsledky dosavadních studií naznačují, že čaga má velký farmakologický potenciál, který dosud nebyl plně využit.
Předpokládá se, že další hloubkové studium suroviny chaga v budoucnosti může vést k vytvoření nových a účinnějších léků na jejím základě.
Věříme, že jsme vám poskytli hodnotné informace a usnadnili vám rozhodnutí při výběru produktů s obsahem čagy z naší pestré nabídky.
Více se o houbě čaga dočtete i v dalších článcích na našem blogu.
Zdroje:
https://utopia.de/ratgeber/chaga-pilz-wirkung-und-anwendung-des-finnischen-waldpilzes/
https://www.disabled-world.com/fitness/nutrition/chaga.php
Balzám "Čistotel" s vlaštovičníkem je účinným prostředkem k odstranění bradavic, papilomů a suchých mozolů. Obsahuje účinné látky, které podporují regeneraci pokožky a...
Befungin - tinktura s extraktem sibiřské čagy je účinný přírodní doplněk stravy, který podporuje imunitu, trávení a celkovou vitalitu. Tento koncentrovaný extrakt z čagy, známý...
Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správné fungování nervového systému, přispívá k látkové přeměně. Je bohatým zdrojem biologicky aktivních složek, organických kyselin,...
Čaga je vysoce ceněná houba, která se používá pro své očišťující vlastnosti. Čistí krev, játra a regeneruje orgány a žlázy. Také patří mezi vysoce účinné antioxidanty.
Krém - balzám je vhodný například na hojení jizev, různých ďolíčků na obličeji - například po akné v pubertě, díky látkám, které obsahuje houba čaga. Ty podporují přirozený...
Čaga sibiřská, známá také pod názvem ryšavec šikmý, chaga, černá houba, patří mezi medicinální houby, které mají silné, zdraví prospěšné účinky. Má největší podíl antioxidantů....
Tělový krém s extraktem z houby čaga je účinný podpůrný přípravek, který uvolňuje svalové křeče, pomáhá zlepšovat pohyblivost kloubů, flexibilitu a celkové zdraví pohybového...
Tento přírodní multifunkční přípravek je určen pro kosmetické ošetření pokožky obličeje a celého těla (akné, dermatitida, citlivá pleť, omrzliny, popáleniny), ústní hygienu...
Hledáte tajemství vitality starých civilizací? Vyzkoušejte Čagu sibiřskou! Posílí imunitu, dodá energii a podpoří trávení. 100% čaga ve formě prášku z čistých oblastí Sibiře....
Hledáte způsob, jak posílit své zdraví přírodní cestou? Sáhněte po veganských kapslích sibiřské čagy s inovativním složením, které kromě tradičních účinků této léčivé houby...
Lahodný instantní nápoj se skvělou chutí, jejíž výjimečnost dodává kombinace instantní prémiové kávy arabica se známou sibiřskou houbou čaga. Díky bohatému obsahu vlákniny a...
Cenově výhodné balení 2 x set kapslí. Čaga sibiřská, známá také pod názvem ryšavec šikmý, chaga, černá houba, patří mezi medicinální houby, které mají silné, zdraví prospěšné...
Objevte tajemství vitality dávných civilizací se sibiřskou čagou. Tento 100% přírodní čaj pochází z nejčistších oblastí Sibiře. Posílí vaši imunitu, dodá vám energii a podpoří...