Obaly v Herbatica

Obaly vnímáme jako složku, jež v našem podnikaní nejvíce zatěžuje naši planetu. Rozhodli jsme se proto, jako dáreček k 5. narozeninám značky Herbatica (ano, fungujeme již od roku 2015), věnovat něco speciální. 

Tím něčím by měla být:bezplastovost”. Po bližším prostudování témat okolo ekologie jsme přišli na to, žebezplastový” neznamená nutně ekologický. Pojďme si definovat, co pro nás v Herbatice znamená pojem: 

ekologický”

Je to především takový přístup, který maximálně využívá to, co máme již k dispozici a zbytečně nekupujeme nové. Snažíme se vytvořit balení a obaly s rozumem a ten nám říká, že takto je to ta nejekologičtější cesta. Cesta zdravého rozumu :)

Dnes se nám víc zdá, že místo populárního hesla a trendubezplastovosti” se stačí nad situací více zamyslet a prostudovat dostupné zdroje. Potom se nám ukáže, že i na první pohled neekologické a neestetické řešení (takové, při němž není důležitéže to vypadá jako eko balené”, ale že to skutečně je eko balené :)) jsou ve skutečnosti ty pravé. 

Jednoduše jsme si řekli, že hlídat si striktně, to, že žádný náš obal není z plastu, nemůže mít vyšší prioritu, jako dostat produkty k vám, našim zákazníkům napoprvé nepoškozené. 

Opakované doručení (například po zničení výrobku při převozu) rapidně zvyšuje zátěž na planetu, hlavně spotřebou paliva, tedy víc emisí CO2 vyprodukovaných do ovzduší. 

 

Pásky

Papírové pásky. Je to drahé, riskantní, ale i tak do toho jdeme! 

To byla naše původní mantra, s níž jsme chtěli vtrhnout do světa, kde plasty v obalech nemáme. To jsme ale přehodnotili. 

Současně papírové pásky nemají takové vlastnosti jako obsahují plastové pásky, vlivem prostředí se můžou poškodit vlhkostí či přehnanou váhou balíku, například toho, který obdrží obchodník ve vašem okolí, který bude produkty dále předávat (váha balíku je často přes 20kg). 

Nemluvě o tom, že papírová páska potřebuje na výrobu nepoměrně více vody nežli plastová páska. Pro porovnání papírové tašky v jedné české studii vyšli v hodnocení hůře, jak tašky na nákup z recyklovaného plastu, neboť papírovou tašku je možné recyklovat maximálně 7krát, plastovou o mnoho víckrát (mnoho plastů je recyklovatelných donekonečna, jen o tom jaksi nikdo nehovoří). 

Výroba papírové pásky je náročnější jak výroba papíru a řádově náročnější než výroba plastové pásky, proto nevnímáme momentálně papírové pásky, jako vhodnou cestu pro odlehčení zátěže, jíž vytváříme na naši matku Zemi.

A mimochodem, můj osobní strach, který mě budil ze spánku (obrazně) :), tedy, že když už je plastová páska nalepená na kartónové krabici, tak takovou krabici není možné recyklovat, tak to už je též vyvrácené, a tudíž spím dobře :)

Máme informace ze sběrných a separačních dvorů, že plast je možné ve vodní koupeli elegantně odseparovat a dále recyklovat a použít. Níže uvádím i zdroj tvrzení, pro pořádek :)

https://www.respono.cz/jak-tridit-odpad/jak-tridit-papir/?fbclid=IwAR2wo_tXm-zqqzU0hQx9rD-HuAA1nMALvWZcjmkuJDgfdWWgv8pjC_sDu8U

Momentálně balíme do bílých plastových pásek s černým potiskem. 

 herbatica pasky_obr.1

Výplňový materiál

V našich balíčkách najdete jen profesionální výplňový materiál: Speedman box (recyklovaný papír), resp. Flopack Green, specifikace materiálu dostupná zde.

Kromě těchto ekologických hrdinů, jež používáme výhradně, na výrobky se sklem i bublinkovou plastovou fólii. Jak bylo výše řečeno, lepší poslat sklo s kusem plastu na poprvé, než experimentovat a používat bezplastovou výplň, která výrobek ochrání pouze částečně a doručování opakovat (CO2 v ovzduší raketově roste každý den). 

herbatica flopack_obr.2

herbatica speedmanbox_obr.3

Od května 2021 používáme výhradně výplňový materiál: Eco Flopack Bio / Natural. Vyroben je z príodného škrobu. Odlehčíme Vám při recyklaci a naší matce: Zemi při vstřebávání. Tento materiál lze recyklovat na kompostu nebo rozpustit pod vodou v umyvadle. Několik argumentů proč jsme se rozhodli právě pro tento materiál:

  • materiál je bílý a tyto tělíska jsou unikátním materiálem pro recyklaci a špičkovou ochranu při přepravě balíků (obalí a dokonale zafixuje výrobek)
  • je vyroben výhradně z přírodních surovin na bázi kukuřičného škrobu
  • tělíska obsahují 99% vzduchu, jsou mimořádně lehké a ekologické
  • pružný a odolný proti nárazům zátěži až do 65 g / cm2
  • bezprašný a mimořádně čistý, nezanechává žádné stopy
  • šetří náklady při přepravě díky jeho nízké váze
  • Díky specifickému tvaru dochází při vibrací a tlaku k minimálnímu slačeniu pouze o 5% což je 4-5 krát méně než u běžných materiálů díky čemuž dochází k výrazné redukci výplňového materiálu.

Na zboží se sklem i bublinkovou plastovou fólii. Jak bylo výše zmíněno, lépe poslat sklo s kusem plastu napoprvé, jak experimentovat a používat bezplastovú výplň, která zboží ochrání jen částečně a doručování opakovat (CO2 v ovzduší raketově roste každý den). Jak víme, plasty po správné separací a recyklaci víme opakovaně efektivně využívat.

Krabice

Pro maloobchodní objednávky používáme trojvrstvové velkoobchodní už pětivrstvé kartónové krabice. Snažíme se používat v maximální možné míře krabice, v nichž nám přišel výrobek od našich milých dodavatelů, anebo výrobců. Opět moderní slovíčko: Upcyklování. Tedy používání již existujících, jednou zakoupených věcí opakovaně. 

herbatica krabice_1_obr.4

Mrzí nás to, ale při objemu expedovaného výrobku není vždy  možné použít dodavatelskou krabici, a tak si musíme krabice i kupovat.

herbatica krabice 2_obr.5

Jestliže víte o dobrém zdroji krabic, které čekají na další využití, tak napište sem (juraj@herbatica.sk) a my se jich už ujmeme :) 

 

Bublinkové obálky

Celkově je toto asi pro nás největší strašák. Náš největší hřích vůči přírodě. Je to kombinace dvou materiálů v jednom produktu. Pokud víte vy o vhodném řešení pro transport menších a křehkých objednávek, tak nám napište na mail výše. Rádi rychle vyměníme obálky za jiný materiál.

Každopádně jsme ještě nedali nadobro sbohem obálkám vyplněným bublinkovou fólií, v omezené míře jich dále na balení používáme. Podle možností obalových materiálů v budoucnosti tyto obálky nahradíme. Například i malými krabicemi, jež se používají na balení hřebíků :)

 

/* JH CSS */ /* JH CSS */