Brusnice Brusinka
Červené bobulky známe nejen z horských oblastí Čech a Slovenska. Mají svou jemně trpkou příchuť. Jsou plodem polokeře z čeledi vřesovitých, který roste především v jehličnatých lesích mírného pásma, ale i v tundře Sibiře. Bobulky jsou vděčnou potravou pro ptáky i zvěř. To má svůj význam: trávicí trakt ptáků totiž nestráví semena, a tak je úspěšně brusnicový keřík rozšiřovaný po velkých plochách. Brusnicový keřík tak trochu parazituje – jeho kořeny jsou hustě prorostlé podhoubím některých hub, které dík svým nitkovatým vláknům skvěle vstřebává roztoky živin z půdy a odevzdává je kořenům brusinek.
Kromě bobulí je tento keřík pro medicínu (současnou i tradiční) významný pro svoje listy, které obsahují látky dezinfikující močové cesty. Čili při všech zánětech, bolestech a problémech s ledvinami je čaj z těchto listů nebo brusinkový nápoj vynikajícím pomocníkem antibiotik. Nejen to: brusnicový kompot snižuje horečku (lépe než paralen). Čerstvá šťáva pomáhá snížit krevní tlak, je vhodná při anémii (nedostatek červených krvinek) během těhotenství. Pokud to jednou za čas přeženete s alkoholem, brusinková šťáva Vás zaručeně postaví na nohy.
Přidáváme i pár jednoduchých receptů:
Odvar: 3-4 ČL podrcených brusinkových listů zalít dvěma hrnky vroucí vody a vařit v zakryté nádobě ve vodní koupeli 15 minut. Nechat vychladnout 45 minut při pokojové teplotě a doplnit do objemu 500 ml. Pije se 3-4x denně po ¼ sklenky před jídlem.
Výluh: 10g brusnicových listů zalít 100 ml vroucí vody a nechat louhovat 2 hodiny. Přecedit a užívat 1-2 PL 3x denně před jídlem při onemocnění ledvin.
Léčivý nápoj: 50ml čerstvé brusinkové šťávy doplnit 150 ml převařené vychlazené vody, podle chuti přidat med. Pije se po 100 ml 3-4x denně po jídle při prochladnutí, chřipce, migrénách a zvýšeném krevním tlaku