Vysoký krevní tlak

3 položek celkem
gg
Novinka
107 Kč bez DPH
129 Kč

Přípravek Calcium + D3 obsahuje vápník a vitamín D3 s pomerančovou příchutí.

Kód: 3824
thumb
Novinka Tip
173 Kč bez DPH
209 Kč

Vůně esenciálního oleje ylang-ylang je světlá, bohatá, květinová a ovocná. Vhodný při PMS, arytmii, vysokém krevním tlaku, zjemňuje a hydratuje pokožku.

Kód: 1343
Čaj Lesní jahoda - Lekraset - 25 g
Novinka
74 Kč bez DPH
89 Kč

Má sedativní, hematopoetické, protizánětlivé, diuretické účinky. Pomáhá při žaludečních problémech, vředech, cukrovce, dně, astmatu a onemocněních ledvin.  

Kód: 3812

Krevní tlak je síla, kterou vynakládá srdce na načerpání krve do arterií – tepen a dále do celého krevního oběhu. Krevní tlak se během dne mění na základě různých faktorů – cvičení, klidový režim, strava či spánek. Vysoký krevní tlak patří mezi nejběžnější civilizační onemocnění a může být nebezpečný, zejména kvůli jeho minimálním projevům.

#ShowMore#

Co znamenají čísla krevního tlaku?

Krevní tlak se měří pomocí dvou čísel:

 • První číslo, zvané systolický krevní tlak, měří tlak ve vašich tepnách, když vám bije srdce.
 • Druhé číslo, zvané diastolický krevní tlak, měří tlak ve vašich tepnách, když vaše srdce mezi údery odpočívá. Pokud měření ukazuje 120 systolických a 80 diastolických, řekli byste „120 na 80“ nebo napsali „120/80 mmHg“.

Co je vysoký krevní tlak (hypertenze)?

Vysoký krevní tlak, také nazývaný hypertenze, je krevní tlak, který je vyšší než je normální. Váš krevní tlak se mění během dne v závislosti na vašich aktivitách. Mít hodnoty krevního tlaku trvale nad normálem může vést k diagnóze vysokého krevního tlaku (nebo hypertenze). Čím vyšší je váš krevní tlak, tím větší je riziko jiných zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby, srdeční infarkt a mrtvice.

 

Jaké jsou příznaky a symptomy vysokého krevního tlaku?

Mezi hlavní příznaky vysokého krevního tlaku patří například závratě, bolesti hlavy, nevolnost, dýchavičnost, zhoršené vidění, pocení, bušení srdce a otoky nohou. Krevní tlak ovlivňují různé faktory nebo genetické předpoklady. Mezi rizikové skupiny patří lidé s nadváhou, kuřáci, vysoká hladina cholesterolu v krvi, nadměrné solení, alkohol, málo pohybu, stres nebo dědičnost.

Existuje jen jeden způsob, jak zjistit, zda máte vysoký krevní tlak – nechte si jej změřit lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem, kteří naměřené hodnoty porovnají s určitou normou. Krevní tlak si můžete měřit i doma pomocí tlakoměru.

Vysoký krevní tlak se nazývá „tichý zabiják“, protože obvykle nemá žádné varovné příznaky nebo symptomy a mnozí lidé ani nevědí, že ho mají.

Co mohu udělat pro prevenci nebo zvládnutí vysokého krevního tlaku?

Mnoho lidí s vysokým krevním tlakem může snížit svůj krevní tlak do zdravého rozsahu nebo udržet jejich počet ve zdravém rozsahu změnou životního stylu.

 • Každý týden alespoň 150 minut fyzické aktivity (asi 30 minut denně, 5 dní v týdnu)
 • Nekouřit
 • Zdravá strava včetně omezení sodíku (soli) a alkoholu
 • Udržování si zdravé hmotnosti
 • Zvládání stresu
 • Prevence pomocí doplňků stravy

 

Jaké problémy způsobuje vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak může narušit vaše zdraví mnoha způsoby. Může vážně poškodit důležité orgány, jako je srdce, mozek, ledviny a jiné. Dobrou zprávou je, že ve většině případů můžete řídit svůj krevní tlak, abyste snížili riziko vážných zdravotních problémů. Vysoký krevní tlak může poškodit vaše tepny tím, že budou méně elastické, což snižuje průtok krve a kyslíku do vašeho srdce a vede k srdečním onemocněním.

 • Infarkt a srdeční choroby: Srdeční infarkt, ke kterému dochází, když je zablokován přívod krve do vašeho srdce a srdeční sval začne odumírat bez dostatku kyslíku. Čím déle je průtok krve blokován, tím větší je poškození srdce.
 • Srdeční selhání: Stav, který znamená, že vaše srdce nemůže pumpovat dostatek krve a kyslíku do vašich ostatních orgánů.
 • Mrtvice a problémy s mozkem: Vysoký krevní tlak může způsobit prasknutí nebo zablokování tepen, které zásobují mozek krví a kyslíkem, což způsobí mrtvici. Mozkové buňky odumírají během mrtvice, protože nedostávají dostatek kyslíku. Mrtvice může způsobit vážné poruchy řeči, pohybu a jiných základních činností.
 • Onemocnění ledvin: Dospělí s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo oběma problémy mají vyšší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin než ti, kteří tato onemocnění nemají.
 • Demence v pozdějším věku: Vysoký krevní tlak, zejména ve středním věku, je spojen s horšími kognitivními funkcemi a demencí v pozdějším věku.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení