Tenisový a golfový loket

Příčiny, příznaky a léčba

Tenisový loket, golfový loket, oštěpařský loket či písařský loket jsou jedno a totéž. Ve všech případech se jedná o onemocnění šlach a svalových úponů, nejčastěji v oblasti lokte, ale postiženy mohou být i zápěstí, kolena nebo ramena. Hlavním příznakem tenisového loktu je silná pronikavá bolest, která vystřeluje do předloktí či ramen. Tento problém paradoxně postihuje spíše kancelářské typy lidí, kadeřnice, uklízečky a podobné profese než vrcholové sportovce, kteří jsou na zvýšenou zátěž trénováni.

Léčba tenisového lokte spočívá především v nastavení klidového režimu, ideálně doplněným o výživu a regeneraci kloubů.


#ShowMore#

tenisovy loket a odborne vysetreni

Zdroj foto: www.freepik.com

Příznaky tenisového lokte

Typickým příznakem tenisového loktu je silná bodavá bolest na vnější straně, která může vystřelovat až do ramene nebo předloktí. Postižené místo bývá obvykle oteklé, teplé a červené, což může značit i lokální zánět v lokti. Případný otok doporučujeme chladit, promasírovat nebo mazat zklidňujícím krémem.

Rozlišujeme akutní a chronický stav. Akutní bolest se projevuje a vrací především při namáhavém pohybu, zvedání těžkých předmětů nebo jiné fyzické zátěži. Pokud se potíže neléčí, mohou přejít do chronického stavu, kdy pociťujete bolest téměř při jakémkoliv pohybu.

Příčiny tenisového lokte

Tenisový loket (laterální epikondylitida) označuje onemocnění šlach a svalových úponů. Svalový úpon je místo, kde se sval připojuje ke kosti, a to buď přímo, nebo pomocí šlach. Jedná se o velmi zranitelné a citlivé místo, protože se zde přenáší vysoké napětí ze svalů.

Úponová bolest (entezopatie) pak vzniká při opakovaném přetěžování svalu například při náročném sportu nebo velké fyzické zátěži, která není pro člověka přirozená. U příležitostných sportovců bývá nejčastěji na vině nesprávná technika. Příčinou však mohou být i opakované jednotvárné pohyby jako práce na zahradě, štípání dříví, psaní rukou nebo práce na počítači.

Konzervativní léčba tenisového lokte

Léčba se odvíjí od vážnosti příznaků a celkové doby onemocnění. Ze začátku se přistupuje konzervativně s cílem vyhnout se operaci, po které následuje delší rehabilitace.

Klidový režim

Základem zmírnění otoků je klidový režim. Postiženou oblast je dobré zafixovat, například do ortézy, případně můžete použít náš návlek z merino vlny. Proti bolesti pomáhají ledové obklady nebo zklidňující gely. Z domácích přípravků se nám velmi dobře osvědčila šťáva nebo i mast z kostivalu.


Kostivalový tělový gel/balzám s kyselinou mravenčí 100ml

Kostivalový tělový gel/balzám s kyselinou mravenčí 100ml - Twinstec 911+

Přírodní podpůrný prostředek pro každého, koho trápí bolesti kloubů, svalů, otoky a zhoršená pohyblivost. Obsahuje účinné přírodní látky kostival a kyselinu mravenčí, které napomáhají regeneraci organismu. Pomáhají uvolnit svalové napětí, zmírňovat zánět a bolest. Krém působí hřejivě.


Cviky na tenisový loket

Obecně se nedoporučuje provádět jakékoliv cviky volně dostupné na internetu. Tenisový loket je komplikace, která má tendenci dlouho přetrvávat. Nesprávné cviky mohou stav výrazně zhoršit. Raději vyhledejte fyzioterapeuta, který vás naučí cviky přímo na míru vašem stavu – následně můžete v rehabilitaci pokračovat sami doma.

Dornova metoda

Jedná se o bezpečnou masážní metodu, při níž se klouby a obratle uvedou do správné polohy. Tuto terapii by však měl provádět pouze zkušený odborník.

Dornova metoda pri tenisovom lakti

Zdroj foto: www.freepik.com

Rázová vlna

Fokusovaná rázová vlna (Focused Shock Wave Therapy) je neinvazivní léčebná metoda, která se často používá při léčbě tenisového lokte. Princip terapie spočívá v působení vysoce energetických akustických vln do postižené oblasti. Tyto vlny procházejí tkání a koncentrují svou energii v konkrétním místě, což vede ke snížení bolesti, stimulaci hojení, rozpuštění kalcifikací (usazenin vápníku) a celkově k buněčné regeneraci. Procedura obvykle probíhá ambulantně a trvá několik minut.

Přírodní masti

Proti bolesti účinkuje šťáva z kostivalu. Doporučuje se i konopné mazání nebo měsíčková mast.

Na výživu kloubů doporučujeme Glukosamin, který se v doplňcích stravy vyskytuje ve formě glukosamin-sulfátu. Při pravidelném užívání nastupují protizánětlivé vlastnosti již do 3 měsíců. Glukosamin významně snižuje bolest, zlepšuje funkci kloubů a pozitivně ovlivňuje chrupavku.
Dále se hojně využívá kolagen, který přirozeně nalezneme ve svalech, kostech, kůži, cévách, trávicím systému a šlachách.


Bioaktivní kolagen s peptidy a vitamíny pro krásu, nehty, vlasy a pokožku - 300g - Herbatica

Bioaktivní kolagen s peptidy a vitamíny pro krásu, nehty, vlasy a pokožku - 300g - Herbatica

Kolagen je hlavní složkou lidského těla. Nejen sportovně aktivní lidé, ale i střední generace by měli kolagen přijímat pravidelně. Dostatek kolagenu totiž předchází problémům s pohybovým aparátem, zrychluje regeneraci po úrazech a operacích a zlepšuje imunitní funkce (ochrana před infekcemi).


Akupunktura

Akupunktura je alternativní léčebná metoda, která se často používá k léčbě různých bolestivých stavů včetně laterální epikondylitidy (tenisového lokte). Princip léčby pomocí akupunktury spočívá ve stimulaci specifických bodů na těle pomocí jemných jehel a tím k uvolnění svalového napětí a snížení bolesti. Výsledky jsou však velmi individuální.


Operace tenisového lokte

V případě, že konzervativní léčba nepomáhá, rychlou úlevu často přinese obstřik bolestivého místa. Pokud se stav nezlepšení ani poté, zpravidla následuje operace v lokální nebo celkové anestezii.

Existuje několik chirurgických technik pro léčbu tenisového lokte, ale všechny se zaměřují na odstranění poškozené tkáně a zmírnění napětí na šlachách. Konkrétně se jedná o odstranění poškozené tkáně, uvolnění šlachy a zpevnění šlachy.

Úspěšnost operace tenisového lokte je obecně vysoká, nevýhodou jsou však následná rehabilitace a pracovní neschopnost, které mohou trvat i 6 týdnů.

26 položek celkem
unnamed
Množstevní sleva
164 Kč bez DPH
199 Kč

Masážní gel s včelím jedem na klouby, je známý pro jeho schopnost poskytovat úlevu od bolesti, stimulaci obnovy chrupavek a obnovu pohyblivosti kloubů.

Kód: 3333
Bioaktivní kolagen s peptidy a vitamíny pro krásu, nehty, vlasy a pokožku - Herbatica
Množstevní sleva
726 Kč bez DPH
879 Kč

Jedinečná kombinace bioaktivních kolagenových peptidů, aminokyselin a účinných látek jako vitamín C, kyselina hyaluronová či zinek, pomáhají zlepšit kvalitu vlasů, nehtů a...

+ další
Kód: 4368
Chaga tělový krémový gel Lifesaver 100ml HealthNA
Novinka Množstevní sleva
173 Kč bez DPH
209 Kč

Tělový krém s extraktem z houby čaga je účinný podpůrný přípravek, který uvolňuje svalové křeče, pomáhá zlepšovat pohyblivost kloubů, flexibilitu a celkové zdraví pohybového...

Kód: 4595
gel menovazil eliksir 40 ml 94487410129533 small11
Množstevní sleva
173 Kč bez DPH
209 Kč

Chladící účinek krémového gelu Menovazil podporuje úlevu od bolesti kloubů i zapálených nervů.  

Kód: 2053
Kapsaicinová hřejivá náplast s paprikovým extraktem 10x15 cm ViolaHerb
Novinka Množstevní sleva
32 Kč bez DPH
39 Kč

Kapsaicinová náplast je účinnou pomůckou při bolestech zad a svalů. Její složení je obohaceno o výtažky z papriky - díky tomu má hřejivý účinek a přináší přirozenou a...

Kód: 4600
HORSE POWER Boneset krém s mumií 75 ml LekoPro
Novinka Množstevní sleva
156 Kč bez DPH
189 Kč

Tato mast/krém poskytuje přirozenou úlevu od bolesti svalů, kloubů a kostí. Její přírodní složky a účinky jsou cenné zejména při řešení otoků, zánětlivých stavů a zlomenin....

Kód: 4387
5043 krem s hadim jedem a paprikou zmijovit elixir 75 ml
Množstevní sleva
198 Kč bez DPH
239 Kč

Krém obsahuje hadí jed a je vyrobený tradiční recepturou. Krém je vhodný při osteoporóze, bolestech, zánětech kĺoubů a cév, má uklidňující účinky. 

Kód: 0226
unnamed (12)
Množstevní sleva
156 Kč bez DPH
189 Kč

Pomocný krém při komplexní léčbě různých onemocnění pohybového aparátu.

Kód: 2048
altajské mumio černé očištěné tekuté 50g/100g
Množstevní sleva
od 586 Kč bez DPH
od 709 Kč

Mumio Altajské je komplex organický a anorganický sloučenin, které vznikají v důsledku vitální aktivity rostlin, hmyzu a zvířat, které jsou smíchané s půdními prvkami a...

+ další
Kód: 2215
Muay Namman aktivní regenerační krém 100g
Množstevní sleva
412 Kč bez DPH
499 Kč

Muay je ideální pro všechny, kteří chtějí zmírnit svalové napětí a ztuhlost kloubů. Ať už jste sportovec, vykonáváte manuální práci, nebo jen s přibývajícím věkem pociťujete...

Kód: 4578
Návlek s merino vlnou na loket, koleno a lýtko (Barva Biela)
Množstevní sleva
od 206 Kč bez DPH
od 249 Kč

Návlek na loket a lýtko z přírodního materiálu - merino vlny, který napomáhá termoregulaci.

+ další
Kód: 3614
sab
Množstevní sleva
259 Kč –42 %
123 Kč bez DPH
149 Kč

Gelový balzám vyrobený na bázi cinquefoilu na masáž kloubů, problémových oblastí těla, obsahuje také celý komplex výtažků a éterických olejů, které pomáhají snižovat otoky.  

Kód: 3078
Výhodná sada pro regeneraci - bílé mumio krém a zlaté mumio tablety
Množstevní sleva
412 Kč bez DPH
498 Kč

Set krále léčiv - aneb tak je mumio nazývané - obsahuje Bílé mumio - Balzám na regeneraci kloubů a Zlaté mumio - potravinový doplněk stravy. 

Kód: 3236
Set na klouby s hadím jedem a návlekem Herbatica
Množstevní sleva
421 Kč bez DPH
509 Kč

Tento set na klouby s hadím jedem a paprikou je určen pro všechny, které trápí problémy s pohybovým aparátem, zejména s lokty, koleny a lýtky. Návlek s merino vlnou efektivně...

Kód: 3729
szungit 75ml eliksir
Množstevní sleva
181 Kč bez DPH
219 Kč

Efektivní a přírodní minerální prostředek na klouby a páteř. Zlepšuje funkci pohybového aparátu, zpomaluje destruktivní procesy a aktivuje regeneraci, zpomaluje stárnutí kloubů,...

Kód: 1580
šungitový pudr na klouby, kůži a vlasy,Herbatica
Množstevní sleva
239 Kč bez DPH
289 Kč

Šungitový pudr je výjimečný produkt, který vám nabízí přírodní péči o vaši pleť, vlasy a klouby. Tento pudr je vyroben z cenného minerálu šungitu, který obsahuje velké množství...

Kód: 4462
Shuster balzam 0544
Množstevní sleva
283 Kč –22 %
181 Kč bez DPH
219 Kč

tělový balzám ZÁZRAK CHAŠ obsahuje chondritin a kolagen. Proniká do hloubky, intenzivně vyživuje, má obnovující účinky. Výsledný efekt je znásoben každodenním pravidelným...

Kód: 0544
Vitamin D3 - 150 kapslí - Epigemic®
296 Kč bez DPH
340 Kč

Vitamin D3 s vynikající vstřebatelností a využitelností pro lidský organismus je důležitý pro kosti, zuby, svaly a imunitu.

Kód: 4514
Vitamín K2 pro zdravé kosti a klouby 60 kapslí - Epigemic®
339 Kč bez DPH
390 Kč

Vitamin K2 je pro tělo nezbytná látka, která přispívá k udržení normálního stavu kostí.

Kód: 4515
Živokost balzám s kostivalem a chondroitinem na klouby a svaly 100ml - Twinstec 911+
Množstevní sleva
123 Kč bez DPH
149 Kč

Tento balzám je účinným přírodním pomocníkem při bolestech kloubů a svalů. Jeho účinky a přírodní složení oceníte i v případě otoků, při zánětu nebo při zlomeninách. Díky...

Kód: 4472
Akupresurní masážní podložka (Rozměr 20 x 32 cm)
Množstevní sleva
od 297 Kč bez DPH
od 359 Kč

  Aplikátor je účinný proti bolestem zad, svalů, kloubů a podobně. Zlepšuje funkčnost kardiovaskulárního, nervového a dýchacího systému. Je vhodný pro lidi trpící bolestmi...

Kód: 1210
Čaga krémový balzám na klouby 75ml OOO Phytobiotechnology
Novinka Množstevní sleva
173 Kč bez DPH
209 Kč

Unikátní krém-balzám s přírodním složením přináší úlevu od bolesti kloubů, podporuje regeneraci chrupavek a urychluje hojení ran a jizev. Díky obsahu extraktu sibiřské čagy a...

Kód: 4586
Mumio (Shilajit) tělový krémový balzám 75ml OOO Phytobiotechnology
Novinka Množstevní sleva
181 Kč bez DPH
219 Kč

Mumio shilajit krémový balzám je účinný přírodní prostředek, který napomáhá regeneraci kůže, tkání a kostí. Mumio v tomto krému výrazně zmírňuje pocity bolesti, stimuluje obnovu...

Kód: 4587
NAMMAN Muay CBD Cryo Roll On regenerační olej s CBD 75 ml
Množstevní sleva
636 Kč bez DPH
769 Kč

Tento regenerační olej s obsahem CBD a extraktu z boswellie je inspirován tradičním thajským receptem. Má podobné složení a účinek jako Muay Active Cream od stejného výrobce...

Kód: 4579
Reumalgon 1117
Množstevní sleva
259 Kč –40 %
128 Kč bez DPH
155 Kč

Revmalgon je dobrý na kloubní onemocnění, při osteochondroze, radikulitíde, artróze, artritidě, dně. Má protizánětlivé a zahřívalo účinky.

Kód: 1117
Tělový krém "Horsepower" Aphelofit na revmatismus 75ml HealthNA 1000x1000 top
Novinka Množstevní sleva
107 Kč bez DPH
129 Kč

Krém "Koňská síla" Včelofit je skvělým podpůrným přípravkem v rámci širšího spektra léčebných a preventivních metod zaměřených na zmírnění zánětlivých stavů a bolestí v oblasti...

Kód: 4608
/* JH CSS */ /* JH CSS */