Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský - tradiční léčitel z přírody

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), známý také jako Kristova koruna, Stříbrný bodlák nebo Bílý trn, Ostrolist, Pestřec mariánský je bylina s bohatou historií v tradiční medicíně i v lidovém léčitelství. Díky blahodárným účinkům na trávení a obsahu unikátních účinných látek je cenným přírodním prostředkem, který může pomoci při různých onemocněních spojených s poruchou funkce jater, žlučníku a ostatních orgánů trávicí soustavy.

#showmore#

Ostropestřec pochází ze Středomoří. Má charakteristické listí s ostny po okrajích a nápadné fialové květy. Dorůstá výšky 60 – 150cm. Přestože se v minulosti sbíraly listy i kořen, nejúčinnější plody ostropestřce. Právě ony, nenápadná drobná semínka, obsahují účinné látky se spoustou léčivých vlastností a dělají tuto rostlinu tak zajímavou a žádanou.

ostropestřec na podporu jater a trávení

Ostropestřec mariánský a jeho účinky na zdraví


Silymarin - klíčová složka ostropestřce mariánského

Semena ostropestřce mariánského obsahují účinnou látku silymarin, která je jednou z nejdůležitějších složek této byliny. Silimarin je komplexní sloučeninou flavonoidů a antioxidantů. V lidském těle účinkuje jako hepatoprotektivum, což znamená, že poskytuje ochranu jater. Tento účinný komplex podporuje regeneraci jaterních buněk, chrání játra před toxiny a zlepšuje její funkci. Tato rostlina je skutečným lektvarem pro játra. Proto se ostropestřec mariánský často používá k podpoře zdravého trávení a pro ochranu jater při různých akutních či chronických jaterních onemocněních jako například hepatitida (žloutenka), mononukleóza, steatóza (ztukovatění jater), fibróza, cirhóza a pod. Účinky ostropestřce jsou prospěšné i po intoxikacích způsobených alkoholem, drogami nebo houbami. Sáhnout byste měli po něm i po dlouhodobém užívání léků. Ostropestřec má však i další pozitivní účinky nejen na trávicí systém. O tom, jaké to jsou, si napíšeme víc níže. Čtěte dále...

Podpora trávení a metabolismu

Tím, že se zlepšuje celková funkce jater, usnadňuje se i trávení potravy. Ostropestřec mariánský o.i. totiž podporuje produkci žluči, což je důležité pro správné vstřebávání živin a metabolismus tuků. Mnozí lidé využívají tento přírodní produkt ke zmírnění trávicích problémů, jako jsou nadýmání, plynatost, zácpa a jiné nepříjemné příznaky spojené s narušeným trávením.


Antioxidanty a protizánětlivé účinky

Kromě svých prospěšných účinků na trávení ostropestřec mariánsky pozitivně ovlivňuje i obranyschopnost organismu. Obsahuje účinné antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporují zdravý imunitní systém. Snížením oxidačního stresu na buněčné úrovni totiž dochází ke zpomalení nebo až úplnému zastavení procesů, které v konečném stadiu už mohou být nevratné. Výsledky několika studií prokázaly i protizánětlivé vlastnosti ostropestřce, které mohou být prospěšné při různých onemocněních spojených se zánětem.

olej lisovaný ze semen ostropestřce marianského

Podpora krevního oběhu a srdečně-cévního systému

Ostropestřec mariánský má řadu pozitivních účinků na krevní oběh a srdečně-cévní systém. Jeho účinné látky pomáhají upravovat poruchy krevního oběhu a tonizují cévy. Tím zlepšují průtok krve a přispívají ke zdraví srdce a cév. Ostropestřec mariánský také může být tedy prospěšný při některých onemocněních srdečně-cévního systému.
Úleva při migrénách, závratích a nízkém tlaku

U některých lidí může být nízký krevní tlak doprovázen migrénami a závratěmi. Ostropestřec mariánský má příznivý vliv při těchto příznacích, které jsou spojeny s nízkým tlakem. Jeho účinné látky pomáhají upravovat krevní tlak a zmírnit tyto nepříjemné symptomy. Opatrní byste měli být při užívání ostropestřce, pokud máte vysoký krevní tlak, protože jej může mírně zvýšit.


Podpora plicní tkáně a ženských orgánů

Ostropestřec mariánský může mít příznivý vliv i na plicní tkáň. Jeho léčivé lastnosti mohou pomoci při onemocnění dýchacích cest a podporovat zdravé plicní funkce. Kromě toho se ostropestřec mariánský považuje za bylinu, která může příznivě ovlivnit i ženské orgány.


Posílení organismu a léčba alergií

Ostropestřec mariánský může být užitečným prostředkem k posílení organismu a zlepšení celkové imunity. Jeho účinné látky mají schopnost posilovat imunitní systém a pomáhat při boji proti různým druhům alergií, jako je kopřivka a senná rýma, astma.

Pomoc při kožních problémech: akné, ekzémy

Ostropestřec mariánský může mít příznivý vliv i na zdraví pokožky v souvislosti s trávicím systémem. Zdravé trávení a správné vstřebávání živin z potravy jsou důležité pro udržení rovnováhy v těle včetně zdraví pokožky. Pokud je trávicí systém narušen, může se to projevit i na pleti ve formě vyrážek, suchosti, zarudnutí nebo jiných kožních problémů jako ekzém a pod. Ostropestřec mariánský může podporovat zdravé trávení a pomáhat udržovat pokožku ve vyváženém a zdravém stavu.


Harmonické trávení a vliv na psychiku a dobrou náladu

Existuje vzájemná souvislost mezi psychikou a trávicím systémem. Nepohodlí v trávicím traktu může mít negativní vliv na psychický stav a způsobovat nepohodlí, podrážděnost a stres. Naopak zdravé trávení a správná funkce trávicího systému mohou pozitivně ovlivnit psychický stav a zlepšit celkovou pohodu. Problémy s játry a žlučníkem jsou často spojeny s emocemi, jako je hněv a strach. Z duchovního hlediska se tyto emoce považují za klíčové při těchto problémech. Ostropestřec mariánský svými léčivými vlastnostmi na trávicí systém, může pomáhat zvládat tyto emoce a přispívat k dosažení psychické rovnováhy. Příznivý vliv na trávicí systém a zdraví jater může snižovat negativní emocionální projevy spojené s těmito orgány.

 

Účinky ostropestřce ve zkratce:

 • Zlepšení funkce jater a žlučníku
 • Redukce zánětlivých procesů v játrech
 • Ochrana a podpora regenerace jaterních buněk
 • Detoxikace organismu a odstraňování toxinů
 • Zlepšení trávení a vstřebávání živin
 • Podpora zdravé pokožky a zářivého vzhledu
 • Harmonizace emocionálního stavu a duchovní rovnováhy
 • Prevence problémů se žlučníkem a žlučovými kameny
 • Zmírnění příznaků otravy a intoxikace jater
 • Posílení imunity
 • Optimalizace hladina cholesterolu


V jaké formě lze užívat ostropestřec? Olej, pilulky, čaj z ostropestřce

Jak už jsme se výše zmínili, nejvyšší obsah účinných látek mají semena ostropestřce. Kromě nejcennější látky silymarin plody obsahují přibližně 27% bílkovin a 30% tuků, dále také aminokyseliny, cukry, quercetin a vitamín E.

V naší nabídce naleznete pestrý výběr přípravků s obsahem ostropestřce mariánského – vybrat si můžete účinné extrakty ve formě kapslí, tablet, čaje a olej lisovaný ze semen ostropestřce. Všechny naše výrobky jsou vyrobeny z přírodních a čistých surovin. Proces jejich výroby od pěstování, skladování až po samotné zpracování je přísně kontrolován a jejich účinnost a vstřebatelnost je ověřována v laboratorních podmínkách.
Účinky ostropestřce jsou podloženy více než 30letými studiemi a výzkumy, které potvrzují jeho farmakologické a léčivé vlastnosti. Můžete mít tedy naprostou důvěru v jeho bezpečnost a účinnost.

Pokud hledáte účinné přírodní prostředky, jak zharmonizovat vaše trávení, posílit játra, žlučník a celkově se cítit lépe, ostropestřec je skvělou volbou. Doporučujeme jej i při detoxikačních očistných kúrách.

Další zajímavosti o ostropestřeci můžete také najít na našem blogu.

8 položek celkem
ostropestřec mariánský jemně drcené plody 500g
Novinka Množstevní sleva
156 Kč bez DPH
189 Kč

Ostropestřec, známý jako "král detoxikačních bylin" je vynikajícím přírodním pomocníkem při detoxikaci jater a celého těla. Podporuje zdravé trávení, regeneraci jaterních buněk...

+ další
Kód: 4312
Detoxikační kúra na játra a střeva s ostropestřcem mariánským a silou dvou vláknin, 600g - Herbatica
Množstevní sleva
826 Kč bez DPH
999 Kč

Detoxikační kúra s ostropestřcem mariánským, obohacená o rostlinné vlákniny pomůže obnovit zdraví vašich jater a střev a celkově zlepšit trávení. Podporuje přirozenou očistu...

Kód: 4317
Jaterní čaj - 50 g - Herbatica
Množstevní sleva
82 Kč bez DPH
99 Kč

Směs bylin podporuje pročištění a činnost jater, střev, přispívá k normálnímu trávení a fungování žlučníku.

Kód: 2133
Olej z ostropestřce mariánského - Organic Oils 100ml ve skle
Množstevní sleva
255 Kč bez DPH
309 Kč

Olej lisovaný ze semen ostropestřce mariánského je účinným pomocníkem při problémech s trávením, játry, žlučníkem. Ostropestřec je silným antioxidantem a detoxikantem....

+ další
Kód: 4325
Olej ze semen ostropestřce mariánského na trávení a detox jater-100 kapslí - Herbatica
Množstevní sleva
279 Kč –19 %
186 Kč bez DPH
225 Kč

Olej lisovaný ze semen ostropestřce mariánského je jedním z nejúčinnějších přírodních pomocníků na regeneraci jater. Pomáhá také při problémech s trávením a žlučníkem....

Kód: 4371
Ostropestřec BIO extrakt - 60 kapslí - Epigemic®
252 Kč bez DPH
290 Kč

Jak podpořit funkci svých jater? Nejlepší volbou je vysoce kvalitní BIO extrakt z plodů ostropestřce mariánského, který má zároveň pozitivní vliv na normální trávení a hladinu...

Kód: 4505
Kasha DETOKS s rastoropshej Specialist, 200 gr (5 paketov) 750x750
Množstevní sleva
164 Kč bez DPH
189 Kč

Začít ráno s kaší je ten správný zvyk - chutný a zdravý. 

Kód: 2062
100% Olej ze semen ostropestřce mariánského, za studena lisovaný, panenský - Specialist (Objem 100 ml)
Množstevní sleva
od 121 Kč bez DPH
od 139 Kč

Za studena lisovaný olej ze semen Ostropeřtce mariánského za použití technologie, při které se zachovávají všechny cenné látky. 

Kód: 0619
/* JH CSS */ /* JH CSS */