Letní strašák – klíšťata a borelióza? Ověřené tipy, které zaberou.

Borelióza je nepříjemné bakteriální onemocnění, které může zásadně ovlivnit naše zdraví a kvalitu života. V našem podnebném pásmu se jí každoročně nakazí přibližně 4 000 osob. Způsobuje ji bakterie Borrelia burgdorferi. Přenášejí ji zejména klíšťata a symptomy mohou být zavádějící. Mezi typické příznaky onemocnění patří: červený flek (ve tvaru terče), únava, horečka, zvracení a zažívací problémy, otok lymfatických uzlin, bolesti kloubů – to vše může být borelióza.

 

Turistika v přírodě a riziko nákazy boreliózou

Zdroj foto: www.freepik.com, www.canva.com


Pokud se borelióza neléčí včas, může způsobit vážné komplikace, jako je ochrnutí obličeje, problémy s kardiovaskulárním systémem a různé neurologické poruchy.
Základem úspěšné léčby boreliózy je tedy včasná diagnostika onemocnění a nasazení farmakologické léčby. Nejčastěji jsou to antibiotika. Antibiotikům se ve většině případů při nákaze nevyhnete. Jsou nejúčinnější zejména v časných stádiích onemocnění.

Může se však stát, že i po přeléčení antibiotiky příznaky onemocnění nadále přetrvávají. Mnozí si stěžují na zhoršené kognitivní schopnosti, tzv. „mozkovou mlhu“, únavu a pod. Borelióza přešla do chronického stádia. V takových případech je vhodné zařadit do léčby i alternativní způsoby, jako například bylinky, vitamíny, doplňky stravy, magnetoterapie a pod.

V dnešním článku bychom vám rádi představili účinné tipy a konkrétní doplňky stravy, které vám mohou pomoci při léčbě a zmírnění příznaků boreliózy.


Co může při borelióze pomoci?


Hlavním problémem při chronické borelióze jsou zánětlivé procesy. Proto je klíčové zaměřit se na jejich potlačení.

 • Velmi prospěšná může být úprava stravy. Doporučuje se omezit příjem prozánětlivých potravin, jako jsou jednoduché cukry, bílá mouka, potravinová aditiva, živočišné tuky, sójový a kukuřičný olej. Naopak příznivě působí potraviny s protizánětlivými účinky, jako je ovoce, zelenina, kvalitní zelený čaj, olivový olej a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

 • Důležitá je i podpora rovnováhy střevní mikroflóry – tzv. mikrobiom, například konzumací rozpustné a nerozpustné vlákniny a fermentovaných potravin.

 • Kromě toho je důležité dbát také na kvalitu spánku. Spánková deprivace může zhoršit zánětlivé procesy, a u pacientů s boreliózou je často spánek narušen.Při léčbě a prevenci boreliózy mohou být užitečné i některé doplňky stravy:

 • Resveratrol – má silný protizánětlivý a neuroprotektivní efekt. Vyniká účinnou antibakteriální aktivitou proti původcům boreliózy.
 • Šišák bajkalský - pomáhá narušit biofilm, který chrání bakterie před antibiotiky. Je vhodné jej kombinovat s antibiotickou léčbou. Je vhodný při výskytu neurologických příznaků.
 • Nattokináza - rozpouští krevní sraženiny.
 • Vitamin D3 - je to důležitý vitamín při borelióze, je třeba jej užívat ve vyšších dávkách než obvykle.
 • Hořčík – jeho hladina bývá při borelióze často snížena, proto je vhodné jej doplňovat.
 • Ginkgo biloba – podporuje prokrvení mozku a chrání nervové buňky před poškozením.
 • Kurkumin – má silný protizánětlivý účinek, pomáhá při problémech s klouby.
 • Omega-3 – přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí.
 • Astaxantin – zmírňuje neurologické příznaky boreliózy, bojuje proti zánětu.
 • Probiotika – pomáhají udržovat rovnováhu střevního mikrobiomu, který může být pod vlivem boreliózy narušen.

Borelióza nemusí být doživotním břemenem. S včasnou diagnostikou, vhodnou léčbou a podporou organismu můžete překonat toto onemocnění a získat zpět ztracenou vitalitu.
Vyzkoušejte naše ověřené tipy a začněte cestu ke zdraví a pohodě.
Prožijte léto ve zdraví.Nezapomeňte: Klíčová je hlavně prevence.
Chraňte se před klíšťaty
repelenty a vhodným oblečením.
Článek si pro vás připravila 

 

foto Gabi Herbatica

Gabriela Volfová

Člen týmu Herbatica, který přináší přírodní produkty na trh od roku 2015.

Milovnice přírody a vědomého života, která věří, že zázraky se dějí... každý den.
Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií nebo vědeckých prací.

Kontakt: gabriela@herbatica.sk


ikona herbatica FB
ikona herbatica IGikona herbatica YT


Nenašli jste, co jste hledali? Nebo si potřebujete doplnit další informace?
Těch tu máme hodně - zkuste do vyhledávacího okna zadat slovo jako například. „ migréna, hemeroidy, bradavice, ekzém, bolesti páteře“ nebo nakoukněte do našeho BLOGU.
 

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost :)

/* JH CSS */ /* JH CSS */