Začněte Nový rok s detoxikací organismu

Cítíte se unaveně, těžkopádně nebo nejste ve své kůži? Cítíte se po vánočních svátcích přejedení nebo nafouknutí? Slyšeli jste už o detoxikaci organismu, ale ne a ne proměnit vaše záměry na skutky? Nyní je ideální období pro stanovení si novoročního předsevzetí - očištění vašeho těla. Přinášíme vám pár rad, díky kterým si uvědomíte, že očištění organismu nemusí být pro vás unavující a náročné, ale obrozující a zejména dlouhodobě prospěšné. Začněte Nový rok zdravě, energicky a v té nejlepší kondici!

Mnohý z nás si detoxikaci představují jako úplné omezení jídla a konzumování jen zeleniny a tekutin. V současnosti ovšem existuje několik forem detoxikace a detoxikačních diet, že si určitě najdete takovou formu, která bude pro vás jako ušitá. Na druhé straně, může být pro vás nekonečným procesem hledání té správné diety a to často vede k celkovému zanevření na detoxikační kúry.

Právě pro to jsme si pro vás připravili univerzální tipy, které budou vhodné pro každého z vás.

Jaké kroky je třeba udělat k úspěšné detoxikaci?

 • dodržovat pitný režim
 • zařadit do jídelníčku ovoce i zeleninu, omezit cukry či průmyslově zpracované potraviny
 • zvýšit příjem vlákniny
 • konzumovat bylinky, které pomáhají při očistě
 • pravidelný pohyb

 

Voda jako nejdůležitější činitel při odplavování škodlivin z vašeho těla

Obecně je voda nezbytnou součástí k správnému fungování lidského organismu. Dodržování pitného režimu je nejdůležitějším prvkem správného fungování nejen v běžném životě, ale i při detoxikaci. Během detoxikačního procesu byste měli každé ráno vypít sklenici vody, abyste svůj metabolismus nastartovali. Nejideálnější je, pokud pijete vlažnou vodu nebo vodu s citronem. Voda s citronem dodá vašemu tělu dostatečné množství vitamínu C potřebného k úpravě pH močových cest a odplavování škodlivin z vašeho těla. Pitný režim je vhodné doplnit například s čaga čajem, který je výborným pomocníkem při detoxu. Čaj z této zázračné černé březové houby má kvantum výhod pro naše tělo. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, fenoly, melanin, vlákninu a mnohé minerály. Je jedním z nejsilnějších antioxidantů a právě proto je tou nejlepší volbou při očistě organismu.

pexels-daria-shevtsova-1458671

Ovoce a zelenina

Nejvíce živin a vitamínů přirozeně přijímáme ze stravy. Právě proto bychom si měli vybírat potraviny, které jsou pro naše tělo prospěšné a pomáhají našemu organismu správně fungovat.

Větší složkou při konzumaci by měla být zelenina a v menším množství ovoce. Nejideálnější je, když ovoce budete konzumovat v dopoledních hodinách, protože vaše tělo je ještě schopno během dne fruktózu (cukr) a energii zpracovat a neukládat ji. Ze zeleniny jsou nejdůležitější takzvané "zelené potraviny", které obsahují zelené barvivo chlorofyl. Chlorofyl pomáhá z těla odstraňovat těžké kovy a jiné škodliviny. Samozřejmě je důležité omezení, ale nejlépe úplné vyloučení cukrů a průmyslově zpracovaných potravin z vašeho jídelníčku.

pexels-oleg-magni-890507

  CZ

Přijímejte více vlákniny a bylinky pomáhající detoxikaci

Význam vlákniny pro lidské tělo je poměrně široký.

Vláknina zejména pozitivně působí na střevní trakt:

 • pomáhá při optimalizaci stolice, což usnadňuje vyprazdňování
 • pomáhá při peristaltice - pohybů střev, což snižuje usazování toxických látek v našem těle
 • snižuje hladinu cukru v krvi po jídle
 • má příznivé účinky na střevní mikroflóru a snižuje množení patogenních mikroorganismů

Nejznámější zdroje vlákniny nacházíme v jablkách, hruškách, avokádu, luštěninách, červené řepě, ořechách, chia semínkách a dokonce i v ovesných vločkách či popcornu. Dalším zdrojem je psyllium - jitrocel indický, který obsahuje až 80% vlákniny. Psyllium je rostlinný doplněk, který pomáhá při vyprazdňování střev či udržování správné hladiny cholesterolu.

Jinými skvělými zdroji a pomocníky při detoxikaci jsou doplňky stravy jako například ostropestřec mariánský, který můžeme konzumovat ve formě oleje nebo jako sušenou bylinku - např. v čaji. Ostropestřec mariánský pomáhá játrům vykonávat její detoxikační funkci a také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Nelze vynechat ani jablečný ocet, který pomáhá při trávení, odvodňuje, pročišťuje močové cesty a posiluje imunitu.

Hýbejte se a vyzkoušejte si otužování

Detoxikace by nebyla efektivní bez pohybu a jiných aktivit, které nás udržují v kondici. Pohyb podporuje fungování lymfatického systému, který se stará o odstraňování tuků, škodlivin a jiných nežádoucích látek. Rovněž se vám v těle nastartuje látková výměna, činnost srdce a s ním i správná cirkulace krve. Jakkoli se budete hýbat, zda budete dělat jógu, jumping, posilování nebo se budete jen procházet - váš lymfatický systém vám za to poděkuje.

Přidejte k pohybu i otužování. Nemusíte hned plavat mezi ledovci, úplně vám ze začátku postačí rychlá studená sprcha. S takovým sprchováním začněte postupně. Každý den se pokuste sprchovat se pod stále studenější a studenější vodou. Vaše tělo se za pár dní adaptuje a z této činnosti bude jen prosperovat.

Otužování má pozitivní účinky na náš organismus:

 • působí blahodárně na imunitní systém
 • pomáhá při cirkulaci krve a správnému fungování cév
 • zmírňuje alergie, duševní choroby, stres
 • posílení obranyschopnosti

Otužováním nejen dopomůžete detoxikaci, ale možná si tuto aktivitu tak zamilujete, že ji zařadíte do vašeho každodenního života. 

pexels-daniel-reche-1556710_1

Článek pro Vás připravila

Lenka

lenka_profilovka