Jako rodič jste se už s pojmem pátá nemoc určitě setkali. Zpozorovali jste u svého dítěte červené skvrny na tváři, vyrážky, únavu či bolest hlavy? Pravděpodobně se jedná právě o toto onemocnění. V článku vám přinášíme kompletní přehled od příznaků páté nemoci přes její průběh, léčbu a prevenci.
Toto poměrně běžné virové onemocnění postihuje nejčastěji děti ve věku 5 až 15 let, ale může se vyskytnout i v dospělosti. Pátá nemoc je známá také pod názvem erythema infectiosum. Svůj název si vysloužila tím, že je pátá v pořadí klasických vyrážkových nemocí jako jsou spalničky nebo zarděnky. Způsobuje ji parvovirus B19 a onemocnění je poměrně nakažlivé.
Přenos a příznaky páté nemoci
Jelikož je pátá nemoc infekční virové onemocnění, šíří se zejména kapénkovou infekcí, tedy kašlem, kýcháním ale i kontaktem s kontaminovanými předměty. Nejvyšší nakažlivost je v počáteční fázi onemocnění, kdy se objevují příznaky podobné chřipce. Když se objeví vyrážky, nemoc už obvykle nakažlivá není. Inkubační doba trvá od 4 do 14 dní. Po prodělání nemoci dítě získává doživotní imunitu.
Příznaky
Vyrážky jsou nejtypičtějším projevem páté nemoci. Červené skvrny nebo vyrážky se objevují nejprve na obličeji, zejména na tvářích. Tyto červené vyrážky se postupně šíří po celém těle, na trup, ruce i nohy. Právě červené skvrny na obličeji bývají prvním viditelným příznakem a vyskytují se především u dětí do 10 let.
Bolest hlavy a příznaky podobné chřipce jsou dalšími projevy. U dítěte se může objevit mírná horečka, bolesti hlavy a může pociťovat zvýšenou únavu. Tyto příznaky jsou podobné nachlazení nebo začínající chřipce a obvykle odezní během prvních tří dnů.
Bolest kloubů spojená s otokem může přetrvávat déle, i několik týdnů. Tento příznak se však vyskytuje zejména u dospělých, u dětí se vyskytuje vzácněji.
Průběh onemocnění
Pátá nemoc patří k onemocněním s lehkým průběhem, ale může vás potrápit i několik týdnů.
- První stádium: Začíná se příznaky podobnými chřipce, které se objevují ještě před výsevem. Kromě zvýšené teploty se přidává bolest hlavy a krku, případně i ucpaný nos a celkový pocit únavy. V některých případech se objevují i bolesti kloubů a svalů. V tomto období je dítě nejvíce nakažlivé a trvá během prvních dnů onemocnění.
- Druhé stádium: Pro toto období páté nemoci jsou typické červené skvrny na tvářích, které mají tvar motýla a vyrážky se postupně šíří celým tělem. Tento příznak je pro toto onemocnění nejtypičtější. Druhé stádium trvá dva až tři týdny poté, co bylo dítě vystaveno viru, ale během něj už není nakažlivé.
- Třetí stádium: Vyrážky na trupu, rukou a nohou mohou svědit, obvykle však ustupují do 10 až 14 dnů bez speciálního ošetřování. V některých případech se objevují přetrvávající bolesti svalů a kloubů, ale častěji u dospělých.
##PRODUCT-WIDGETS-39043##
Léčba páté nemoci
Jelikož je pátá nemoc virovým onemocněním, neléčí se antibiotiky ale symptomaticky. Ve většině případů má nemoc mírný průběh, a proto je třeba jen zmírňovat příznaky, podpořit imunitní systém a nevyžaduje si specifickou léčbu.
U dětí je především potřeba snižovat horečku antipyretiky, na svědivé vyrážky se používají antihistaminika na předpis. Ty mohou mít podobu kapek nebo sirupu, u starších dětí je k dispozici i forma v tabletách. Doporučuje se klidový režim, aby si tělo odpočinulo a organismus měl dostatek času na regeneraci. Podpořit imunitní systém dítěte můžete i přírodními přípravky.
K nejčastěji doporučovaným opatřením během páté nemoci patří:
- Snižování horečky a tlumení bolesti běžně dostupnými léky obsahujícími paracetamol nebo ibuprofen.
- Dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci, zejména v první fázi onemocnění. Právě dehydratace je riziková u menších dětí, kromě tekutin jim můžete podávat i rehydratační roztoky.
- Ochrana pokožky a zmírňování projevů, když se objeví vyrážky. Pokožka může být citlivější na sluneční záření nebo teplo, což může stav vyrážek více zhoršit. Jelikož léčba je jen symptomatická, je dobré podpořit regeneraci pokožky a její hojení. Výborným pomocníkem mohou být kapky Dračí krev. Tento přípravek obsahuje přírodní antioxidanty a má analgetické a antivirové účinky. Podporuje hojení a zároveň chrání před vznikem infekcí. Pomáhá i při regeneraci pokožky při škrábancích nebo případných jizvách. Regenerační a protizánětlivé látky posilující obrannou bariéru pokožky poskytuje i krémový balzám na tělo s mumiem. Pomáhá při různých kožních problémech, mumio má regenerační a antioxidační vlastnosti, zatímco extrakt z aloe vera zklidňuje a hydratuje pokožku. Obsahuje také výtažek z heřmánku, který je známý svými protizánětlivými účinky a pomáhá při léčbě různých kožních problémů a poranění.
- Podpora imunity díky pestré stravě, vitamínům a probiotikům. Během prvního stádia, kdy se mohou vyskytnout horečky nebo bolesti, můžete svým ratolestem pomoci i bylinným čajem Imunáček pro děti. Tento bylinný čaj posiluje během prvního stádia páté nemoci obranyschopnost organismu, podporuje dětskou imunitu a přispívá k celkové rovnováze organismu. Výtažky z aronie jsou bohaté na antioxidanty, meduňka a mateřídouška zklidňují organismus, šípek je bohatý na vitamíny A a C, echinacea a bez bojují proti infekcím.
Kromě užívání různých vitamínů a doplňků je výborným pomocníkem při podpoře imunitního systému během léčby páté nemoci dětský rybí olej s ovocnou příchutí. Jedinečná kombinace omega-3 mastných kyselin, vitamínů A, D, E podporuje imunitní systém, je prevencí před virovými onemocněními, zároveň má protizánětlivé účinky a vitamíny přispívají ke zdravé pokožce, udržování dobrého zraku a zlepšení mozkových funkcí.
Pro mladší děti, které mají problém s příjmem rybího oleje, je k dispozici alternativa v podobě rybího oleje v dětských žvýkacích kapslích. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, D a E a mají podobné účinky jako výše zmíněný rybí olej. Kapsle jsou obaleny filmem s ovocnou příchutí a rybí olej se uvolní až po jejím rozkousání. Neobsahují umělá barviva ani geneticky modifikované látky.
Jak se vyhnout páté nemoci?
Jelikož neexistuje žádná očkovací látka ani lék na toto onemocnění, nejlepší ochranou je prevence. Důležitá je pravidelná a správná hygiena, časté mytí rukou a ochrana při kýchání a kašlání. V prostředí, kde je větší kolektiv dětí, je potřeba časté větrání a zejména omezení kontaktu s nakaženými nebo nemocnými dětmi. Nezbytné je posilování imunity kvalitní stravou bohatou na ovoce a zeleninu, doplňování vitamínu D, C a zinku, pohyb a fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, stejně jako dostatečný a kvalitní spánek.
I když je pátá nemoc poměrně častým onemocněním bez vážnějších komplikací, je důležité včas si všimnout jejích symptomů. Tato virová infekce většinou odezní bez problémů, ale je dobré zmírňovat průběh onemocnění, dopřát dětem dostatečný odpočinek a podpořit jejich organismus a imunitu zejména přírodními doplňky. Dbejte na zdraví svého dítěte a věnujte dostatek času prevenci a péči o jeho imunitní systém.
Článek byl připraven naším týmem.
Autorka: Zuzana Kaľavská
Copyediting a korektura: Karina Uhrinová