🎄Objednávky vytvořené do 18.12. doručujeme do Vánoc. Platí pro objednávky uhrazené předem, nebo na dobírku🎄 Pouze na zboží skladem

ČAGA - odborný vědecký výtah z lékopisné publikace o houbě čaga

Čaga, známá také jako "březová houba", je fascinující dřevokazná houba, která roste na břízách a vytváří charakteristické černé útvary. Tato houba, která se vyskytuje především v březových lesích severního a středního Ruska, má nejen zajímavý botanický popis, ale také významné léčivé vlastnosti
V tomto článku se podíváme na to, jak čaga vypadá, kde ji najít a jaké jsou její hlavní zdravotní účinky. Čtěte dále a odhalte tajemství této pozoruhodné houby, která může mít pozitivní vliv na vaše zdraví.

Čaga (černá březová houba )
INONOTUS OBLIQUUS, HOUBA BETULLNUS

Výchozí rostlina: Ryšavec šikmý

- čeleď Hymenochaetacae (Hymenoptera), rostoucí na kmenech bříz jako nádory nesoucí název čaga.

 

čaga sibířská kousky Herbatica


Zdroj fotografií: vlastní archiv

Etymologie názvu, historický exkurs

Rodové latinské jméno Inonotus je etymologicky nejasné. Druhové jméno obliquus (šikmý, obrácený na jednu stranu nebo do strany) souvisí s tím, že tento druh roste na kmenech bříz v podobě "nádoru". Druhé latinské jméno, Fungus Betullnus, je složeno z názvu fungus, protože se jedná o fytopatogenní parazitickou houbu, a betullnus se v názvu objevuje proto, že se vyskytuje na bříze. Název "černá houba" se používá kvůli jejímu charakteristickému zbarvení.

Botanický popis Chaga houby

Čaga (březová houba, černá houba) představuje nádory na živých stromech, zejména břízách, způsobené parazitickou houbou ryšavcem šikmým. Její výtrusy pronikají poškozenými místy v kůře (mrazové trhliny, místa spálená sluncem, zlomené větve atd.) do dřeva a rozkládají ho. V místě napadení stromu sterilní formou ryšavce šikmého se objevují postupně se zvětšující tvrdé černé nádory s hrbolatým povrchem pokrytým velkým množstvím mělkých trhlin. Forma houby závisí na mechanismu poškození dřeva, kterým došlo k nákaze.

Nejčastěji mají tyto houby podobu kulaté hlízy s nepravidelnými obrysy a jsou obvykle 30-40 cm dlouhé a 10-15 cm tlusté. V místech kůry poškozených mrazem jsou houby delší. Táhnou se v dlouhém pruhu podél trhliny v kůře a v některých případech dosahují délky až 1-1,5 m.
Pokud výtrusy kontaminovaly dřevní hmotu v důsledku poškození způsobeného odlomením nebo odříznutím větve, jsou nádory houby balónovitého tvaru. Na povrchu nádoru jsou nezřídka zachovány zbytky březové kůry.

 Na řezu nádorem jsou zřetelně patrné tři vrstvy:
- vnější vrstva je černá, velmi tvrdá, 1-2 mm silná
- střední vrstva je tuhá, skořicově hnědá, různě silná, často procházející celým nádorem až ke kmeni stromu
- vnitřní vrstva je volná, červenohnědá nebo nažloutlá a nachází se uvnitř stromu v podobě hluboko uloženého hnilobného rozkladu dřevní hmoty.

Bazidiospory této houby se šíří vzduchem, dopadají na poškozená místa kůry, prorůstají jí a vytvářejí mycelium (podhoubí). Vlákna mycelia pronikají do dřevní hmoty a zároveň vytvářejí pod kůrou plodnice, které produkují další bazidiospory. Ve čtvrtém roce po napadení vystupuje plodnice na povrch a vyvíjí se bezplodé mycelium. Během 10 až 15 let se vytvoří nádor o hmotnosti 5 kg různých forem.

Čagu lze snadno odlišit od ostatních druhů ryšavce, které rovněž parazitují na březových porostech. Ty na rozdíl od čagy připomínají kopyto, spodní strana jejich nádorů je plochá a povrch připomíná labyrint, protože se zde nachází plodnicová vrstva produkující bazidiospory.

medicinalni houba caga sibirska susene kousky Herbatica

Zdroj fotografií: vlastní archiv

Výskyt čagy

Čaga je rozšířená v březových lesích v celém bývalém Sovětském svazu. Hlavní oblastí její produkce je severní
a střední oblast evropské části Ruska a země tvořící Společenství nezávislých států, Ural a západní Sibiř. Nejčastěji se čaga vyskytuje v oblastech mírného klimatického pásma. Někdy se vyskytuje také na olši, jeřabině a bříze, ale z těchto stromů se nesbírá.

Příprava, sušení sibiřské čagy

Čagu lze sbírat po celý rok, ale obvykle se sbírá od pozdního podzimu a po celou zimu, tedy v době, kdy listy nemaskují nádory a lidé mají více času, protože skončily sezónní zemědělské práce. Při sklizni se nádor odřízne u svého základu, vnitřní volná světlá část se vyřízne. Jako surovina se používá pouze vnější a střední tvrdá vrstva nádoru, která se očistí od zbytků vnitřní volné vrstvy, březové kůry a dřevní hmoty.

Nádory na suchých nebo usychajících stromech nebo mohutné staré nádory vyrůstající z kmenů u země, které jsou v celé své tloušťce černé, jsou pro další zpracování nevhodné.
Pro zkrácení doby sušení se nasbíraná čaga krájí na kousky o velikosti přibližně 10 cm, protože sušení masivních celých nádorů je časově neefektivní a během procesu by mohlo dojít ke kontaminaci suroviny plísněmi.

Sušení probíhá v sušárnách nebo pecích (zde se teplota sušení pohybuje kolem 60 °C). V létě, pokud to počasí dovolí, se čaga suší na půdách nebo v podkroví pod střechou budov. V tomto případě je třeba zajistit dostatečné (nejlépe stálé) větrání a surovinu umístit v tenké vrstvě na stojan.

Léčivá surovina

Jako léčivá surovina se používají sušené kousky červených pupenů, které se sbírají ze starých stromů nebo z čerstvě pokácených stromů.

Vnější znaky čagy

Surovina čaga pro další zpracování se skládá z kousků různých tvarů, které mají černou, silně popraskanou vnější vrstvu. Tkáň samotného nádoru je velmi hustá a tvrdá. V surovině se mohou vyskytovat i celé nádory. Barva suroviny je tmavě šedooranžová, surovina je protkána mělkou sítí nažloutlých žilek, jejichž počet se směrem do nitra nádoru zvyšuje. Velikost kousků tvořících surovinu je příčně 10 cm, vůně chybí, chuť je hořká.

Chemické složení čagy

Při posuzování kvality suroviny čaga se zkoumají ve vodě rozpustné pigmenty, které tvoří chromogenní polyfenolkarbonový komplex. Surovina obsahuje také málo známé pryskyřice, kyselinu agaricinovou a další látky, které nejsou identifikovány. Čaga obsahuje cca. 12 % popela bohatého na hořčík.

Standardizace

Kvalita suroviny se určuje podle normy FS 42-53-72, která přesně definuje rozměry centrální části nádoru. Pro určení pravosti a kvality čagy se z rozemleté suroviny připravuje vodný extrakt. Po přidání koncentrované kyseliny chlorovodíkové do vodného extraktu se vytvoří bohatá usazenina zvaná chromogenní komplex. Rozdíl hmotnosti mezi suchým zbytkem extraktu a filtrátem (po oddělení chromogenního komplexu) musí být větší než 50 %.  
Číselné parametry jsou následující: extrahovatelné látky musí tvořit více než 20 % celkového suchého zbytku
a chromogenní komplex musí tvořit více než 50 % celkového suchého zbytku.

Farmakologické účinky čagy

Čaga vykazuje protinádorové a cytostatické účinky. Používá se jako lék proti nadměrnému pocení.

Použití:

Čaga se užívá ve formě tinktury, extraktu nebo výtažku (Befungin) se používá jako nespecifický (symptomatický) lék při neoperovatelných zhoubných novotvarech. Přípravky zastavují růst nádoru, zlepšují psychický stav, snižují pocení (účinek kyseliny agaricinové).
Přípravek Befungin se také používá jako celkově posilující a analgetický prostředek při chronické gastritidě, dyskinézách trávicího traktu a při vředové chorobě žaludku.

 

##PRODUCT-WIDGETS-33109##

 

Zdroje:
 "Farmakognózie" učebnice A. Kurkin, Samara 2004
- doporučeno Studijní a metodickou společností pro lékařské a farmaceutické vzdělávání vysokých škol Ruské federace jako učebnice pro studenty studijního oboru 040500 - Farmacie.

Ministerstvo vědy a školství Ruské federace
Ministerstvo zdravotnictví a sociálního rozvoje Ruské federace
Ruské vzdělávací vědecké a metodické centrum pro další vzdělávání v medicíně a farmacii
Státní vzdělávací instituce vyššího odborného vzdělávání: Samarská státní lékařská univerzita

 

Článek si pro vás připravil

Juraj foto medailonik 100x133Juraj Gajdoš, zakladatel Herbatica

Zakládající člen týmu Herbatica.
Od roku 2014 se věnuje přírodní medicíně, alternativním přístupům ke zdraví, průnikům zdraví a přírody.

Denně testuje na vlastním těle nové produkty z oblasti léčivých rostlin, hub a produkty podporující přirozené procesy těla.

 Kontakt: juraj@herbatica.sk

 

ikona herbatica FBikona herbatica IGikona herbatica YT


Nenašli jste, co jste hledali? Nebo si potřebujete doplnit další informace?

Těch tu máme hodně - zkuste do vyhledávacího okna zadat slovo jako například. „ migréna, hemeroidy, bradavice, ekzém, bolesti páteře“ nebo nakoukněte do našeho BLOGU.
 

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost :)

 

 

/* JH CSS */ /* JH CSS */