Během letních měsíců na nás v přírodě číhá řada nebezpečí. Patří k nim i lymská borelióza, kterou přenášejí především klíšťata a může způsobit vážné zdravotní problémy. Důležitá je proto prevence, v případě nákazy včasná diagnostika a správná léčba.
Onemocnění známé jako borelióza je infekční a způsobují ho bakterie Borrelia burgdorferi. Přenáší se ze zvířete na člověka a nejčastějším přenašečem jsou infikovaná klíšťata. S tímto onemocněním se můžete setkat kdekoli na světě, ale v našich zeměpisných šířkách patří mezi poměrně rozšířené. Území Slovenska a Česka patří k lokalitám s vysokým výskytem klíšťat.
Onemocnění přenášejí na člověka pouze infikovaní jedinci, proto ne každé přisátí klíštěte znamená nákazu. Klíšťata jsou aktivní především v teplejších měsících, od května do září až října. Vyskytují se hlavně v oblastech s vysokou trávou, v lesích, ale najdete je i v parcích nebo na zahradách. Preferují jemnou a tenkou pokožku, takže se nejčastěji přisají v oblasti podpaží, podkolení nebo intimních partií. Velmi důležitá je proto prevence při pobytu v přírodě.
Zdroj foto: www.canva.com
Borelióza a její příznaky
Inkubace po přisátí infikovaného klíštěte může trvat jeden až čtyři týdny. Mezi nejčastější příznaky boreliózy patří červený terčík v místě přisátí klíštěte, který se postupně rozšiřuje, ale nebolí. Pokud si klíště nevšimneme včas a neodstraníme ho, mohou se přidat bolesti hlavy, kloubů, svalů, únava, zvýšená teplota či zimnice. Důležitá je včasná diagnostika a následná léčba, protože onemocnění se může projevit i po delší době.
Borelióza se může rozvíjet ve 3 stádiích:
- První rané stádium – typickým příznakem je zmíněný červený flek, který se může zvětšovat. Objevuje se únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů, často i zvýšená teplota.
- Druhé stádium – nastupuje po několika týdnech nebo měsících. Příznaky se zhoršují, objevují se kožní problémy a více skvrn. Postižena může být nervová soustava – brnění, mravenčení končetin, silné bolesti hlavy, postižení kloubů, svalů a srdce. Může dojít až k zánětu mozkových blan.
- Třetí stádium – jedná se o tzv. chronickou boreliózu. V tomto případě se onemocnění projevuje i po letech, a to neurologickými problémy - neuroborelióza, poruchami spánku i problémy s pamětí. Problematickou se stává také orientace v prostoru a objevují se potíže se soustředěním.
Prevence boreliózy
Nejlepší ochranou před boreliózou je prevence. Nejvhodnější je vyhýbat se místům s výskytem klíšťat, což však často není možné. Protože proti tomuto onemocnění neexistuje účinné očkování, je důležité dodržovat několik základních pravidel:
- vyhýbat se vysoké trávě a zarostlým plochám,
- nosit vhodné oblečení (dlouhé nohavice, rukávy),
- používat účinné repelenty,
- po návratu z přírody zkontrolovat celé tělo a osprchovat se,
- klíště co nejdříve odstranit.
Při pobytu v přírodě je nejvhodnější prevencí právě repelent. Olejový repelent z prémiových esenciálních olejů Herbatica poskytuje účinnou ochranu proti obtížnému hmyzu a klíšťatům. Milovníci přírody by ho měli mít během léta ve výbavě. Obsahuje citronelu a lemongrass, jejichž vůně odpuzuje hmyz, levandule zároveň uklidňuje, tea tree má antiseptické a protizánětlivé účinky. Mandlový olej hydratuje pokožku. Tato kombinace za studena lisovaných olejů je výbornou přírodní prevencí proti klíšťatům.
Zdroj foto: www.canva.com
Podpora imunity jako prevence i léčba boreliózy
Jako prevence i podpora během léčby boreliózy je vhodné posilování imunitního systému. Doporučené vitamíny a doplňky stravy:
- vitamín D3 – je důležitý nejen pro vstřebávání vápníku, ale také pro podporu našeho organismu a především imunity. Přirozeně můžeme tento vitamín jako prevenci proti různým onemocněním získávat ze slunečního záření. Je však vhodné jej doplňovat i prostřednictvím doplňků stravy, abychom posílili náš imunitní systém, normální stav kostí a zubů, a vstřebávání vápníku a fosforu.
- kurkumin – jako prevence před boreliózou pomáhá kurkuma posilovat imunitní systém. Dokáže ale také podpořit léčbu boreliózy, protože kromě podpory imunity přispívá i k normální funkci jater a udržuje v kondici naše svaly, kosti a klouby, které mohou být během boreliózy výrazně zatíženy.
- vitamín B-komplex – tento vitamín podporuje činnost nervového systému a bojuje s únavou. Má velmi příznivé účinky při léčbě boreliózy, zejména při neurologických obtížích, které toto onemocnění způsobuje.
- hořčík – tento stopový prvek je třeba během onemocnění doplňovat, protože během boreliózy může jeho hladina klesat. Hořčík zároveň uvolňuje svaly a snižuje napětí. Bývá užitečný i v případech, kdy se objevují bolesti hlavy nebo chronická únava.
- resveratrol – má silný protizánětlivý a neuroprotektivní efekt. Vyniká účinnou antibakteriální aktivitou proti původcům boreliózy.
- probiotika – pomáhají udržovat rovnováhu střevního mikrobiomu, který může být pod vlivem boreliózy narušen.
Diagnostika a léčba boreliózy
Nejdůležitější je co nejdříve klíště odstranit – nikdy holýma rukama. Pokud ho odstraníte do 24 hodin, je riziko nákazy minimální. Přesto je vhodné sledovat se další 2–3 týdny. Pokud se objeví příznaky podobné chřipce, zarudnutí místa nebo jeho zvětšení, navštivte lékaře.
Diagnostika se provádí nejčastěji pomocí krevních testů a sledováním příznaků. Vyšetřovat lze i kloubní tekutinu nebo mozkomíšní mok. Diagnostikovat lymskou boreliózu může praktický lékař nebo imunolog.
Při pozitivním výsledku následuje antibiotická léčba, kterou je důležité zahájit co nejdříve, ideálně v prvním stádiu. Léčba obvykle trvá 14 až 21 dní. Pokud nemoc pokročí do pozdějších stádií, může být nutná hospitalizace. Neléčená borelióza může způsobit vážné zdravotní problémy, proto je důležitá prevence i včasná diagnostika a léčba.
Borelióza je vážné onemocnění, které vyžaduje rychlé rozpoznání a léčbu. Prevence proti klíšťatům a rychlé odstranění jsou klíčové. S produkty od společnosti Herbatica, jako jsou olejové repelenty, se těmto potížím můžete vyhnout. Doplňky stravy jsou také vhodné jako podpora při prevenci nebo léčbě boreliózy. Využijte sílu přírody k regeneraci a posílení imunity.